Abban ugyanakkor semmi kivetnivalót nem talál a Médiatanács, amikor a Hír TV a hídrobbantáson mulató ukránoknak nézte az angol szurkolókat
Egy bejelentés nyomán indult eljárás alapján rótt ki 4 millió 150 ezer forintos bírságot az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Rádió 1 szolgáltatójára, a Balázsék című műsor március 17-én reggel sugárzott adásában elhangzottak miatt. A vizsgálat megállapította, hogy a reggel 6 és 10 óra között sugárzott adás nem felelt meg a szolgáltató által meghatározott III. korhatár-kategóriának.
A műsor nyelvezete alapján azt a hatóság szerint a 16 éven aluliak számára nem ajánlott, IV. korhatár-kategóriába kellett volna sorolni.
A Médiatanács jogsértést tárt fel hat különböző, a SkyShowtime streamingszolgáltatáson elérhető filmmel kapcsolatban is, mindnél rossz volt a korhatár besorolás:
- A boszorkány, a Babylon, a Chucky kultusza és az Overlord című filmeket a Nemzeti Filmiroda a 18 éven felülieknek szóló kategóriába sorolta, de a streamingszolgáltatón „16+”-os megjelöléssel volt elérhető.
- „12+” korhatár-megjelöléssel ellátva szerepelt a SkyShowtime kínálatában a Barry Seal: A beszállító című film, amely a hazai szabályozás értelmében a „16 éven aluliak számára nem ajánlott” kategóriába sorolandó.
- A Minyonok: Gru színre lép című film. esetében épp a „12 éven aluliak számára nem ajánlott” besorolást tette volna indokolttá annak tartalma és nyelvezete, ám azon 6-os karika szerepelt.
A HírTV-t viszont nem büntették meg. Pedig a csatornán július 17-én többször adásba került híradóra többen is panaszt tettek, azt kifogásolva, hogy a műsor egyik tudósításában egy orosz-ukrán háborús hír illusztrációjaként egy angol futballszurkolókat ábrázoló bejátszást használtak fel.
A bejelentések nyomán lefolytatott hatósági ellenőrzés nem állapított meg jogsértést. az NMHH szerint a műsorban gyűlöletkeltésre, illetve kirekesztésre alkalmas tartalom nem jelent meg. A Médiatanács azt írta, hogy „hatásköre hiányában” a mulasztás tényleges megtörténtét nem vizsgálhatta, mivel a médiaszabályozásban foglalt rendelkezések megsértésének gyanúja nem merült fel.
A hatóság közleménye azt hangsúlyozta, hogy „a médiaszolgáltatók aggályos magatartása nem feltétlenül valósít meg médiaigazgatási jogsértést, ugyanakkor a médiaetika elveinek és a tisztességes tájékoztatás morális követelményeinek a betartása a felelősségi körükbe tartozik, amely jogi eszközökkel nem minden esetben kikényszeríthető”.
HVG