Vlagyimir Putyin „gengszterszerű” nukleáris fenyegetései megkövetelik, hogy a NATO sokkal agresszívebben lépjen fel, beleértve több nukleáris fegyverrel felszerelt repülőgépek bevetését is – jelentette ki kedden Rajmund Andrzejczak.
A lengyel hadsereg vezérkari főnöke azt jósolta, hogy
Oroszország megpróbál majd válságot előidézni a jövő hónapban esedékes lengyel választások ideje alatt.
Figyelmeztetett, az oroszok állandó háborús készültségben vannak, és rendkívül aktív tevékenységet végeznek Lengyelországban, „keresik a réseket a rendszerben, megpróbálnak beavatkozni a médiában”. Szerinte amennyiben Ukrajna elveszíti a háborút, és Fehéroroszország még inkább a Kreml befolyása alá kerül, Lengyelország kénytelen lesz „újragondolni” a GDP öt százalékára rúgó védelmi kiadásait, valamint az állandó hadsereg létszámának 300 ezer főben való meghatározását.
A lengyelországi Karpaczban tartott gazdasági fórumon a tábornok arról is beszélt, Ukrajna vereségének hosszú távon beláthatatlan költségei lennének.
A nukleáris fegyverekkel kapcsolatban kijelentette, a dolog úgy fest, mintha gengszterekkel, őrült rosszfiúkkal állnánk szemben, akikkel szemben kizárólag az erő felmutatásával lehet eredményt elérni, ezért a NATO-nak nukleáris téren is sokkal proaktívabbnak kell lennie.
A 70-es és 80-as években az atomfegyvereket hordozó B–52-es bombázók 30 százaléka állandóan repült, a pilóták pedig folyamatosan készen álltak a bevetésre – mondta, hozzátéve, hogy ma már ez nincs így, sőt a B61-es bomba (az elsődleges amerikai termonukleáris gravitációs bomba – a szerk.) nevét is „kihívás kimondani”, ezen pedig változtatni kell.
„Mi a baj velünk? Oroszország még mindig ugyanaz, mint amilyen korábban volt, nemrég éppen a szomszédos országba telepített nukleáris fegyvereket. Mi pedig? Csak feszítünk a virágos ingjeinkben”
– panaszolta Andrzejczak.
Megjegyezte: „Nem szeretnék túlságosan messzire menni, de a NATO egy nukleáris szervezet. Pont.”
Szerinte alapvető probléma, hogy a szervezet még nem döntötte el, mit tegyen egy, a Wagner csoport által a NATO területei ellen intézett támadással szemben. „Mi ugyanis a Wagner csoport? A Kreml eszköze, vagy – ahogy az orosz védelmi miniszter mondja – csak egy katonai magánvállalat? Vajon ez elég az 5. cikkelyhez?”
Kifejtette, Lengyelországnak nincs nagy mozgástere, hiszen közvetlen határai vannak Kalinyingráddal és Fehéroroszországgal. „Ez már nem a hidegháború 2.0” – tette hozzá.
Rajmund Andrzejczak tábornok azt is elmondta, nem hiszi, hogy Észak-Korea Kína beleegyezése nélkül fegyvereket adna el Oroszországnak. „Nem gondolom, hogy Észak-Korea elég erős vagy annyira autonóm volna ahhoz, hogy ilyen ajánlatot tegyen” – fogalmazott.
Írta a Magyar Hírlap