Itthon: Barbadostól Tanzániáig – nem sok női államfőnek tud meghívót küldeni Novák Katalin, hogy a békéről beszéljenek

Itthon: Barbadostól Tanzániáig – nem sok női államfőnek tud meghívót küldeni Novák Katalin, hogy a békéről beszéljenek

Nem lesz könnyű dolga Novák Katalinnak, ha olyan női államfőket akar vendégül látni Budapesten, akikkel valóban érdemben tud tenni a „mielőbbi békéért”. A világon jelenleg 17 női köztársasági elnök van hivatalban, de könnyen lehet, hogy amint Magyarországra érkeznek, már kettővel kevesebb lesz a számuk. Arról nem is beszélve, hogy többségüknek csak ceremoniális szerepet osztottak.

Barbados, Marshall-szigetek, Etiópia, Dominikai Közösség – csak néhány ország azok közül, melyeknek államfői hamarosan meghívást kaphatnak Novák Katalintól Budapestre, hogy a békéről beszéljenek.

A magyar köztársasági elnök hivatalba lépése óta már többször beszélt arról, hogy 2024 őszén a világ összes női államfőjét szeretné vendégül látni Magyarországon. A hétvégén a Sándor-palota a Telexnek azt is megerősítette, hogy a rendezvény a Női Államfők Budapesti Csúcstalálkozója nevet kapta, és célja az lesz, hogy „a női vezetők megvitassák, mit tehetnek a világ konfliktusos régióiért, a mielőbbi békéért”.

A közlemény szerint a találkozó arra is felhívja majd a figyelmet, milyen alacsony a női vezetők aránya a világ vezetőihez képest.

Abban a Sándor-palotának igaza van, hogy jelenleg kifejezetten kevés női államfő van a világon. Magyarországon különösen feltűnő a jelenség, hiszen a magyar kormánynak jelenleg egyetlen női tagja sincs – ezt az új francia kabinet felállásáig egyetlen EU-s tagállam sem mondhatta el magáról. Emellett, mire a csúcstalálkozóra sor kerül, valószínűleg még kevesebben lesznek, a szlovák Zuzana Caputová tavaly jelentette be, hogy nem indul újra a tisztségért, így csak a szlovák elnökválasztások esetleges második fordulójáig, legkésőbb idén májusig lesz hivatalban.

Mindent figyelembe véve az is kérdés, hogy Novák Katalin meghívottjainak a protokollon kívül van-e ráhatásuk a világpolitika alakulására. A jelenleg hivatalban lévő női államfők közül ugyanis alig néhány olyan van, akinek tényleges politikai hatalma van, és nem csak ceremoniális feladatokat lát el.

Gyűjtésünk szerint női elnöke jelenleg a következő országoknak van Európában:

  • Szlovénia: Nataša Pirc Musar
  • Svájc: ahol a hivatal évente rotálódik a szövetségi kormány tagjai között, jelenleg Viola Amherd, a védelmi és sportminiszter tölti be
  • Moldova: Maia Sandu
  • Görögország: Katerina Sakellaropoulou
  • Koszovó: Vjosa Osmani
  • Grúzia: Salome Zourabichvili
  • Bosznia-Hercegovina háromtagú államelnökségében egy nő van, a szerb Zeljka Cvijanovic

Európán kívül pedig ide tartozik

  • a Marshall-szigetek (Hilda Cathy Heine)
  • Etiópia (Sahle-Work Zewde)
  • Tanzánia (Samia Suluhu Hassan)
  • Barbados (Sandra Mason)
  • Trinidad és Tobago (Carla Kangaloo)
  • India (Droupadi Murmu)
  • Peru (Dina Boluarte)
  • Honduras (Xiomara Castro)
  • Dominikai Közösség (Sylvanie Burton)
  • El Salvador, itt jelenleg ügyvivő elnök van Claudia Rodríguez de Guevara személyében

A felsorolt elnökök többségének semmilyen politikai szerebe nincs, tisztán ceremoniális funkciót töltenek be egy férfi miniszterelnök mellett. A kivételek között talán Moldovát, Tanzániát, Perut és Hondurast lehet felsorolni, ezeken a helyeken az államfő a tényleges politikai vezető – kérdés, hogy ők ellátogatnak-e Budapestre.

A Sándor-palotától megkérdeztük, mikor kezdik el a szervezést, mikor lenne a találkozó és kik lehetnek a meghívottak listáján, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Amint megérkezik, frissítjük írásunkat.

Novák Katalin az ország első női köztársasági elnökeként már többször hangsúlyozta, megválasztása azt üzeni a magyar nőknek, hogy Magyarországon nincs olyan megbízatás, amit nő ne tölthetne be. Szintén a köztársasági elnök a házigazdája a Budapesti Demográfiai Csúcsnak, ahol az elmúlt években inkább férfi politikusok osztották meg gondolataikat a népesedési problémákról – kivételt a tavalyi képzett, ahol Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt a díszvendég.

Néhány éve, akkor még családügyi miniszterként Novák Katalin más gondolatokat is megosztott a női szerepekről. Az Axióma videójában például arra kérte nőtársait, ne higgyék el, hogy folyton versenyezniük kell a férfiakkal, és legalább olyan beosztással, legalább akkora fizetéssel kell rendelkezniük, mint a másiknak.

A Women Deliver 2023 elnevezésű, a nők globális helyzetének javításával foglalkozó konferencia nyitó panelbeszélgetésén Ruandában pedig azt mondta: a teljes női egyenlőséget egy ország még nem érte el azzal, hogy nőt választott elnökké, de ez egy nagyon jó kezdet. Novák fellépése a nőjogi rendezvényen egyébként nagy tiltakozást váltott ki, később a ruandai konferencia elnöke is gyakorlatilag elhatárolódott tőle.

„Nagyon kevés dologgal értek egyet abból, amiben Novák elnök hisz, és biztos vagyok benne, hogy ő is nagyon kevés dologgal ért egyet abból, amiben én hiszek, különösen a nők szerepéről, a reproduktív jogokról, az igazságosságról és más kérdésekről alkotott nézeteinket illetően” – írta Maliha Khan, és hangsúlyozta, a Women Deliver álláspontja a nemek közötti egyenlőség és a nők jogainak előmozdítása terén rendíthetetlen és egyértelmű.

A cikk összeállításához Domány András nyújtott segítséget.

HVG