Világ: Rishi Sunak facebookos deepfake videóhirdetései aggodalmat keltenek a mesterséges intelligencia választási kockázata miatt

Világ: Rishi Sunak facebookos deepfake videóhirdetései aggodalmat keltenek a mesterséges intelligencia választási kockázata miatt

Az elmúlt hónapban több mint száz fizetett, a brit miniszterelnököt hamisan megszemélyesítő hirdetés bukkant fel a közösségi platformon, egy friss kutatás szerint.

Csak az elmúlt hónapban több mint száz, Rishi Sunak brit miniszterelnököt megszemélyesítő fizetett deepfake videohirdetés jelent meg a Facebookon egy kutatás szerint, amely riadalmat kelt a mesterséges intelligencia a parlamenti választások előtt jelentette kockázat miatt.

A hirdetések akár 400 ezer emberhez is eljuthattak – annak ellenére, hogy úgy tűnik, a Facebook számos irányelvét megszegték –, és ez az első alkalom, hogy a brit miniszterelnök képmását szisztematikusan és tömegesen manipulálták – írja a The Guardian.

Több mint 12 929 fontot költöttek 143 hirdetésre, amelyek 23 országból, köztük az Egyesült Államokból, Törökországból, Malajziából és a Fülöp-szigetekről érkeztek.

Ezek között van egy olyan, amely hamisított felvételt tartalmaz a BBC híradósáról, Sarah Campbellről, aki látszólag felolvassa a friss híreket, amelyek hamisan állítják, hogy botrány tört ki Sunak körül, aki titokban „kolosszális összegeket keresett egy olyan projektből, amelyet eredetileg átlagpolgároknak szántak”.

A videó azt a valótlan állítást tartalmazza, hogy Elon Musk elindított egy olyan alkalmazást, amely képes „összegyűjteni” a tőzsdei tranzakciókat, majd egy hamisított klip következik, amelyben Sunak azt mondja, hogy a kormány úgy döntött, inkább teszteli az alkalmazást, minthogy kockáztassa az átlagemberek pénzét.

A klipek ezután egy hamisított BBC News oldalra vezetnek, amely egy átveréses befektetést népszerűsít.

A kutatást a Fenimore Harper kommunikációs cég végezte, amelyet Marcus Beard, a Downing Street egy volt tisztviselője alapított.

Figyelmeztetett, hogy a hirdetések, azt mutatják, hogy az idei választásokat a manipuláció veszélye fenyegeti a magas minőségű, mesterséges intelligenciával generált hamisítványok nagy mennyisége miatt.

„Az olcsó, könnyen használható hang- és arcklónozás megjelenésével csekély jártasság elegendő ahhoz, hogy valaki képmását rosszindulatú célokra használják fel”.

„Sajnos ezt a problémát súlyosbítja a fizetett hirdetések laza moderálási politikája. Ezek a hirdetések a Facebook több hirdetési irányelvével is ellentétesek. Azonban úgy tűnik, hogy az általunk tapasztalt hirdetések közül csak nagyon keveset távolítottak el” – tette hozzá.

A brit kormány szóvivője azt mondta: „A kormányzaton belül széleskörűen dolgozunk annak érdekében, hogy a demokrácia védelmére létrehozott munkacsoportunk és a kormányzat erre a célra létrehozott csapatai révén készen álljunk a demokratikus folyamatokat fenyegető veszélyekre való gyors reagálásra.

A szabályozók aggódnak amiatt, hogy fogy az idő a novemberben esedékes következő parlamenti választások előtt, így nem marad idő megfelelő változtatásokat bevezetni annak érdekében, hogy a brit választási rendszer lépést tartson a mesterséges intelligencia fejlődésével.

A kormány megbeszéléseket folytatott a szabályozó hatóságokkal, köztük a Választási Bizottsággal, amely szerint a 2022-től a digitális kampányanyagokra vonatkozó új jogszabályi követelmények némileg hozzájárulnak ahhoz, hogy a választók láthassák, ki fizetett egy hirdetésért, vagy ki próbálja befolyásolni őket.

A The Guardian megkereste a Facebook tulajdonosát a Meta-t, de egyelőre nem kaptak választ a kérdéseikre.

Veszélyben lehet a 2024-es EP-választás is, ha rossz kezekbe kerül a mesterséges intelligencia

Az Európai Uniós Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA) legfrissebb jelentése szerint a mesterséges intelligenciára támaszkodó eszközökkel az eddiginél kifinomultabb és gyorsabb támadásokat lehet végrehajtani. A szakértők úgy látják, elsősorban az uniós polgárokat célozhatják meg a támadók. A cél, hogy aláássák az információba vetett bizalmat.

HVG