A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lapnak adott interjújában Schallenberg azt is kiemelte, hogy az orosz vállalatok még mindig aktívak Ausztriában és Németországban, Bécs pedig továbbra is nagymértékben függ a szankciókkal sújtott ország gázszállításaitól.
„Az orosz piacról való kilépés sokkal bonyolultabb folyamat, mint ahogyan azt gyakran leírják” – mondta Schallenberg.
Ausztria függősége az orosz gázszállításoktól csökkent, de még mindig 50 százalékos – mondta a miniszter, hangsúlyozva, hogy a tengerparttal nem rendelkező ország nem tud LNG-terminálokat építeni, ellentétben néhány uniós társországgal.
„Összességében Ausztria energiaszükségletének mindössze 12 százalékát fedezik orosz gázszállítások – tette hozzá a miniszter. – Stratégiai gáztartalékokat hoztunk létre, és nem fogunk időszakos áramkimaradásokkal szembesülni a közelgő télen”.
Az év elején Schallenberg azt mondta, hogy Oroszország továbbra is fontos marad az EU számára, és sürgette az unió törvényhozóit, hogy „térjenek észhez”.
A miniszter megvédte a Raiffeisen Bank Internationalt, Ausztria második legnagyobb hitelezőjének jogát arra, hogy továbbra is működjön Oroszországban, mivel az UniCredit páneurópai kereskedelmi bank mellett egyike annak a két külföldi banknak, amely rendszerszinten fontos az orosz gazdaság számára.
„Azt gondolni, hogy nem lesz többé Oroszország, és minden területen szétválaszthatjuk magunkat tőle, téveszme” – jelentette ki a Reutersnek adott márciusi interjújában.
Írta a Magyar Hírlap