Trumpizmust akar Trump nélkül, az amerikai republikánusok egy része. Ez nagyjából olyan, mint a fából vaskarika. Trump nélkül, az ő egyénisége nélkül, nem lehet trumpizmust megvalósítani. Valószínűleg ezt nem ismerte fel a volt elnöknek a Republikánus Párton belüli legerősebb kihívója, Ronald DeSantis. A Trumpot nem kedvelő republikánusok ő köré tömörülnek.
DeSantis mint floridai kormányzó már sok minden letett az asztalra a konzervatív értékek védelmében, például az LMBTQ, az abortusz és a migráció visszaszorítása terén. Ráadásul DeSantis a tavalyi félidős választásokon remekül szerepelt, biztosan nyerte el ismét a kormányzói posztot, sőt még a republikánusok is nyertek Floridában. Trump jelöltjei pedig sorozatos kudarcokat könyvelhettek el Amerika-szerte. Elmaradt a republikánusok „vörös úthengerlése”, pedig az előrejelzések, a rossz gazdasági körülmények miatt, ezt jósolták.
De Trump nem lenne Trump, ha mindezen kudarcok után ne tudott volna lábra állni. Az ellene folyó jogi eljárást ügyesen kommunikálta, a boszorkányüldözés áldozatának szerepét is a tőle megszokott karakterisztikus módon alakította, és elhitette híveivel, hogy a 2016-os elnöki győzelme nem egyszeri, megismételhetetlen siker volt. Mindezzel hívei még fanatikusabbak lettek, és új támogatókat is szerzett.
DeSantis hibát hibára halmozott
Fotó: WIN MCNAMEE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy De Santis nem tudott sikert kovácsolni a tavalyi félidős választások adta repülőstartból. Egyszerűen nem talált fogást Trumpon. Ennek egyik fő oka, hogy népszerűsége, a helyzetből adódóan, elsősorban Floridára korlátozódik. Kampánytémái is provinciálisak voltak, Floridán kívül alig tudta más államok választóit megszólítani. Ezen változtatott ugyan, de lehet, hogy már túl késő. Sok amerikai republikánus szavazó nem egy vidéki srácot szeretne látni a Fehér Házban, hanem egy olyan valakit, például az ukrajnai háború miatt is, aki a globális politikában jártas.
De más hibákat is elkövetett a floridai kormányzó. Trumpabb akart lenni Trumpnál. Kemény konzervatív politikusként akarta eladni programját. Csakhogy a volt elnök a Republikánus Párt jobb szélére pozicionálta magát, tehát a floridai kormányzó jobbról nem tudta megelőzni. Trump üzeneteinek még jobboldalibbá konvertálása így eleve kudarcra ítélt ötlet volt.
Így DeSantis kampánya egyre ingoványosabbá vált. Ráadásul a drága kampányrendezvények egyáltalán nem hozták az előzetesen kívánt eredményeket, a floridai kormányzónak nem sikerült új lendületet venni. Helyette kisebb elegáns kocsmákban, kávéházakban, sörözőkben, baráti társaságok előtt igyekezett Amerika szerte a köznéphez szólni, azt a látszatot keltve, hogy ő nem más, mint egy közülük. Ez persze elég hiteltelen volt.
Nagy probléma DeSantis számára, hogy Trumppal ellentétben karizma nélküli politikus. Lehet, hogy ez a meleg éghajlatú, napos Floridában nem számít, országosan azonban igenis van jelentősége. Trumpot lehet szeretni, vagy nem szeretni, de valahogy viszonyulni kell hozzá, szó nélkül nem lehet elmenni mellette. Ez a kisugárzás viszont alapvetően hiányzik DeSantisból. Márpedig az amerikai elnökválasztás nem csak a megélhetésről, a genderőrületről, a migráció okozta problémákról szól, hanem az érzelmekről is. A demokraták is erre játszanak Joe Biden esetében. Egy jóságos nagypapának akarják láttatni, aki a démonok ellen harcol, kiáll az igazság mellett, csetlik-botlik ugyan, de azért szerethető ember. Ezt a szerethetőség érzését DeSantis nem tudta maga körül kialakítani.
Mindezen felül a Trump elleni vádemelés tematizálta a republikánusok belső elnökjelölő kampányát is. Amerikában minden fórumon vezető hír. Trump, ha akarja, ha nem, róla szól most az amerikai belpolitika. Ő pedig tudja, miként kell minderre rájátszani úgy, hogy politikai hasznot húzzon az ellene folyó jogi eljárásokból.
A közvélemény-kutatások szerint a republikánus táboron belül az utóbbi időben Trump népszerűsége nyolc százalékkal nőtt, míg DeSantisé ugyanennyivel csökkent. A mostani állás szerint a konzervatív amerikaiak 55 százaléka szeretné a volt elnököt ismét hivatalban látni, míg a floridai kormányzót az elnöki posztra csak 15 százalék találta alkalmasnak.
DeSantis is tudja, hogy a Trump elleni vádak igazságtalanok. De hát politikáról van szó, ahol az igazságot gyakran áldozzák fel a hatalom megszerzésének oltárán. Lehet, hogy a floridai kormányzó is erre készül, és meg karja lovagolni a Trump elleni jogi eljárás adta lehetőségét. Egyetlen esélye, ha képes lesz elhitetni, hogy a jogi eljárás megnehezíti Trump küzdelmét Bidennel, vagyis valószínűleg veszíteni fog a 2024-es elnökválasztáson. Ez a próbálkozás nem kecsegtet sok sikerrel, mert Trump hívei szorosra zárták soraikat, és a táboron belül a demokraták gyűlölete lassan mindent felülír. Már csak azért is, mert a liberális fősodratú sajtó mást sem csinál, mint lelkesedik DeSantisért, mint könnyebben legyőzhető ellenfélért.
Így joggal írta egyik posztjában Trump: Menj haza Floridába, Ron.
Írta a Magyar Hírlap