Való világ: ahová néznek, oda is lőnek

Való világ: ahová néznek, oda is lőnek

LMA
2023. augusztus 29. kedd. 15:05
Frissítve: 2023. augusztus 29. 15:23

Érthető okokból nem nagyon van arról konkrét információ, hogy a Magyar Honvédség Airbus által készített helikopterei milyen fegyverzeti képességekkel bírnak, ugyanakkor (a talán szándékosan) rendkívül szétszórt, de nyilvánosan elérhető adatokból nagy vonalakban megválaszolható e kérdés. Ami biztos, a HForce fantázianévvel illetett, a támadásban és az önvédelemben is szerepet kapó moduláris fegyverrendszer négy különböző konfigurációban érhető el a megrendelők számára.

Egy H-145M a szolnoki bázis hangárjában

Egy H-145M a szolnoki bázis hangárjában

Fotó: Papajcsik Péter / MH archív

Ebből természetesen a „nullás” opció a legegyszerűbb – és a legolcsóbb, amely a fegyverzet függesztéséhez szükséges rendszerek előbeépítését jelenti. (Azaz itt csak az úgynevezett kereteket szerelik föl a forgószárnyasra, amit aztán a megrendelő maga lát el fegyverekkel.) Az „egyes” fokozat a 12,7 milliméteres géppuska, a 20 milliméteres gépágyú és a nem iránytott rakéták  alkalmazását teszi lehetővé a HMSD (Helmet Mounted Sight and Display), azaz magyar szakzsargonban „sisakcélzónak” említett eszköz segítségével.

A „kettes” kivitel a beépített fegyverzet alkalmazási lehetőségét bővíti ki éjszaka/rossz látási viszonyok között az elektro-optikai berendezések (EOS – Electro-Optical System) alkalmazásával. A magyar gépeken egyébként a többféle kiszerelésben árult MX-15D verziót helyezték el. A HForce 3 a fentebb említett lehetőségeken túl az irányítható rakéták bevetésével is megtoldja a támadó- és védekezőképesség tárházát. Elméletileg a hadseregünk által megrendelt húsz H-145M helikopter is ebben a konfigurációban készült el.

Munkában a pilóta

Munkában a pilóta

Fotó: John Moore / Getty Images via AFP

Mindebből elsősorban a sisakra épített kijelző- és célzórendszer és a rossz időjárási és esti viszonyok közötti munkát is lehetővé tevő éjjellátó szemüveg valamint elektro-optikai berendezések a legizgalmasabbak.

A korábban említett HMSD arra szolgál, hogy a pilóta egyik szeme elé kivetítse a helikopter vezetésével kapcsolatos információkat és esetleges vészjelzéseket, de egyben lehetővé teszi a célzást is. Háttérbeszélgetéseken több esetben elhangzott, a forgószárnyas irányítását végző személy munkáját nagyban megkönnyíti, hogy nem kell állandóan a digitális műszerfalat nézegetnie hanem vizuálisan követheti a tájat, esetleg kutathatja az ellenséget.

A sisak ezen túl tájékoztatást ad a kiválasztott fegyverről, a lőszerek és rakéták típusáról továbbá még felhasználható mennyiségéről is. Igény szerint a fedélzeten tartózkodók közül más is ellátható a különleges „fejfedővel”, s az érintett azt akár önállóan is használhatja a célzásra. A szerkezet gyártója a Thales Vivionix Incorporated (TVI) és a Scorpion. A korábbi közlések szerint a Magyar Honvédség helikoptervezetői részére a francia MSA Gallett LH250 típusú sisakot rendszeresítették, s a gyártó leírása szerint a szóban forgó rendszer ehhez is integrálható.

Maga a kijelző kényelmesen állítható, a körülményekhez képest kellő felbontást ad, s az sem okoz különösebb problémát, hogy az éjjellátó eszközzel is kiegészítsék.

Éjjellátón át a táj... (Képünk illusztráció.)

Éjjellátón át a táj… (Képünk illusztráció.)

Fotó: Philipp von Ditfurth / DPA via AFP

A magyar helikoptereken az egyik szembeszökő „kidudorodás” az MX-15D EOS, azaz a korábban említett nagy felbontású elektrooptikai szenzor. Ez az eszköz a célok felderítését és azonosítását közepes távolságig (a magassághoz mérten néhányszor tíz kilométerig) nappal vagy éjszaka, jó és rossz látási viszonyok között is képes elvégezni. A berendezés természetesen integrálva van a fedélzeti fegyverrendszerhez. A készülék beépített lézer távolságmérőjének és GPS vevőjének hála a céloknak a mágneses északhoz viszonyított pozícióját, tengerszint feletti magasságát, a forgószárnyastól mért távolságát valamint valós földrajzi koordinátáit is képes meghatározni. Az EOS-lézere szükség szerint a cél megvilágítására is bevethető, így prímán rá tudja vezetni a saját vagy a messzebbről kilőtt rakétákat és bombákat az ellenségre.

Egy integrált sisakot viselő pilóta

Egy integrált sisakot viselő pilóta

Fotó: Georges Gobet / AFP

Az EOS ezen túl egy olyan lézerrel is bír, amely az infravörös hullámtartomány határán működik, így az éjjellátó szemüveget viselő, földön dolgozó felderítők is dolgozhatnak vele. Az pedig szinte már csak hab a tortán, hogy a szerkezetből érkező videojeleket nem csupán a bevetés alatt, hanem odahaza is vissza lehet nézni, ki lehet értékelni.

Írta a Magyar Hírlap