Az uniós támogatások feloldásának egyik legfontosabb feltétele az Országos Bírói Tanács (OBT) független, az Országos Bírósági Hivatalt (OBH) ellenőrző jogosítványainak helyreállítása és bővítése volt. A Kúria elnöke, Varga Zs. András ehhez képest írt levelet a Magyar Bírói Egyesületnek (MABIE), hogy szerencsésnek tartaná, ha bekerülnének az OBT nemsokára megválasztandó új tagjai közé az OBH elnökének kinevezési jogkörébe tartozó igazgatási vezetők is.
Az Európai Bizottság felszabadított 10,2 milliárd eurót a jogállamisági problémák, különösen a bíróságok függetlenségének többéves csorbítása miatt befagyasztott, Magyarországnak járó támogatásokból. A döntés egyik legfontosabb feltétele az OBT független, az OBH-t ellenőrző jogosítványainak helyreállítása és bővítése volt.
Most mégis az derült ki, hogy a Kúria elnöke, Varga Zs. András – két nappal az uniós pénzek felszabadítása előtt – levelet írt egy bírói egyesületnek, a MABIE-nek. E szerint szerencsésnek tartaná, ha bekerülnének az Országos Bírói Tanács (OBT) nemsokára megválasztandó új tagjai közé az Országos Bírósági Hivatal elnökének kinevezési jogkörébe tartozó igazgatási vezetők is – írta meg a Szabad Európa.
Magyarországon a bíróságok működésének rendszerszintű problémái veszélyeztetik, hogy az állampolgárok független és pártatlan bíróságok által hozott ítéletekhez jussanak – állapították meg az EU és az Európa Tanács különböző intézményei az elmúlt évtizedben.
A kormány végül formálisan, jogszabályalkotással megszüntette a saját, illetve kinevezettjei – elsősorban az Országos Bíró Hivatal első, előző elnökének intézkedései, valamint a levélíró Kúria-elnök – működése révén előállított alkotmánysértő helyzetet, teljesítve így az EU négy világosan megfogalmazott elvárását, úgynevezett szupermérföldkövét. Ezek egyike volt az Országos Bírói Tanács ellenőrző jogosítványainak, hatásköreinek megerősítése az Országos Bírósági Hivatallal (OBH) szemben.
A mostani, 2024. január 30-án lejáró mandátumú OBT többéves küzdelme a bírósági törvényesség helyreállításáért jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az EU érdemben lépett miatta, mert értékelése szerint a végrehajtó hatalom Magyarországon maga alá akarja gyűrni a független igazságszolgáltatást, ami már az EU pénzügyi érdekeit is veszélyezteti – foglalta össze a lap.
A Kúria elnöke nem értett egyet az uniós kritikákkal. Az Európai Bizottság „sajnálatosan, ellenőrzés nélkül átvette az OBT sértő és önkényes véleményét” – reagált nyári közleményében az EB idén kiadott, 2022-es jogállamisági jelentésére.
A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) régi civil szervezet, amelynek nincsenek ugyan olyan jogosítványai, mint az OBT-nek, de több mint ezer bírót tömörít.
A Magyarországnak járó pénzek uniós megnyitása előtt, december 11-én küldött levélben Varga Zs. András megerősítette együttműködési készségét a szervezettel, többek között abban is, hogy közösen elérjék a bírói és bírósági dolgozói illetmények növelését. Ezután ezt írja:
„Végül, ha Elnök Asszony megengedi, figyelmébe ajánlom azt a felvetésemet, ami várhatóan nem találkozik az Egyesület teljes tagságának támogatásával, tapasztalataim alapján mégis fontosnak érzem leírni, mivel az új Országos Bírói Tanácsot a küldöttek választják meg, akik között értelemszerűen sokan az Egyesület tagjai is. Szerencsésnek tartanám, ha az OBT új tagjai közé egy-két, az Országos Bíró Hivatal elnökének kinevezési jogkörébe tartozó igazgatási vezető is bekerülne. Ez ugyanis növelné az igazgatási vezetők és a bírói kar egésze közötti kohéziót, ugyanakkor az OBT létszámára tekintettel nem járna olyan veszéllyel, hogy az igazgatási érdekek fölébe kerekednek az ítélkező bírák érdekeinek. A kohéziót külön is kiemelném. Számtalan körülmény zavarja meg kívülről a mindennapi életünket. Ezekkel csak akkor tudunk szembenézni, ha a bírói szervezeten belül igyekszünk a lehető leginkább megőrizni az egységet. Ha a feltétlenül szükségesnél nagyobb hangsúlyt kapnak a bíróságon belüli jogállási, igazgatási különbségek, mindnyájan gyengébbek leszünk.”
Az OBT új tagjainak megválasztása ősz óta zajlik. A különböző bírói testületek tagjai titkosan választanak maguk közül elektorokat, akik aztán – várhatóan januárban – szintén titkosan választják majd meg maguk közül az OBT 15 tagját.
Az uniós pénzekről szóló döntés magyar igazságszolgáltatást érintő előzményeiről itt írtunk részletesebben:
HVG