A pár polgári pert indított a műkincskereskedő ellen, de hiába.
Egy francia bíróság elutasította egy idős házaspár fellebbezését, akik 150 euróért adtak el egy gaboni maszkot, amely nem sokkal később 4,2 millió euróért, jelenlegi árfolyamon több mint 1,6 milliárd forintért kelt el egy árverésen – írja a CNN.
A Fournier házaspár a bíróság előtt azt állította, hogy a műkincskereskedő, aki megvásárolta tőlük a maszkot, elmulasztotta „a szerződéskötés előtti tájékoztatási kötelezettségét”, ezért kérték a maszk eladásának érvénytelenítését, továbbá jelezték, hogy az árverésből származó összegre is igényt tartanak.
A bíróság keddi ítéletében megállapította, hogy a házaspár egy padláson tartotta a maszkot, és nem fogadott fel szakértőket annak érdekében, hogy meggyőződjön a maszk „valódi történelmi és művészeti értékéről”, mielőtt megállapodott volna a kereskedővel az árról. A bíróság kimondta azt is, hogy a műkereskedő nem rendelkezett speciális ismeretekkel az afrikai művészetről, és nem volt előzetes tudása a maszk „egyedülálló értékéről” sem.
A házaspár ügyvédje a CNN-nek elmondta, a maszkot a 88 éves férj a nagyapjától, René-Victor Edward Maurice Fournier-től örökölte, aki gyarmati kormányzóként szolgált Közép-Afrikában a 20. század elején, amikor a kontinens jelentős része francia gyarmati uralom alatt állt.
A bírósági dokumentumok szerint a házaspár 2021 szeptemberében adta el a maszkot, majd négy hónappal később, egy újságcikkből értesült arról, hogy a maszkot elárverezik, és hogy az lényegesen többet ér, mint amennyit a kereskedő fizetett érte. Fournier-ék polgári pert indítottak a kereskedő ellen, amelyet 2022 őszén elvesztettek, és kötelezték őket a bírósági költségek viselésére. Kedden a bíróság a sikertelen fellebbezésükkel kapcsolatos költségek viselésére is kötelezte őket.
Az ügyben Gabon külön pert indított lopott áruk kezelése miatt, azzal vádolva Fournier felmenőjét, hogy ellopta a maszkot, és soha nem volt a jogos tulajdonosa, de a bíróság végül nem fogadta el az afrikai ország kérelmét a maszk eladásával kapcsolatos jogi eljárás felfüggesztésére, így az nem kerülhet vissza a származási országába.
(Nyitóképünkön a maszk látható. Fotó: AFP / Pascal Guyot)
HVG