Ír miniszterelnök: Ukrajna nem lesz az Európai Unió tagja a közeljövőben

Ír miniszterelnök: Ukrajna nem lesz az Európai Unió tagja a közeljövőben

Varadkar észrevételeit azután tette, hogy az Európai Tanács a múlt héten úgy döntött, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, annak ellenére, hogy több tagállam – például Magyarország és Szlovákia – ellenezte ezt, mivel szerintük Kijev egyáltalán nincs felkészülve a tárgyalások megkezdésére, írta meg az Orosz Hírek.

Egy kedden közzétett videóban az orosz duó afrikai tisztviselőknek adva ki magukat Kijev esetleges uniós tagságáról kérdezte az ír vezetőt. Varadkar kijelentette, hogy bár országa támogatja a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával, és az ország tagjelöltként való elfogadását, hangsúlyozta, hogy az ilyen tárgyalások általában sokáig tartanak.

Rámutatott, hogy minden országnak, amely csatlakozni kíván az unióhoz, először meg kell felelnie bizonyos normáknak a demokrácia, a gazdaság, valamint az igazságügyi és a jogrendszer terén, mielőtt taggá válhat. Megjegyezte, hogy Írországnak a csatlakozási tárgyalások megkezdésétől számítva 15–20 évbe telt, mire megkapta a tagságot, akárcsak Lengyelország és más közép-európai országoknak.

A miniszterelnök az Írországban jelenleg is tartó menekültválságról is nyilatkozott, kijelentve, hogy ez a legnagyobb, amit országa valaha is átélt. Megjegyezte, hogy jelenleg mintegy 100 000 ukrán él Írországban, és hogy kilenc hónapig személyesen adott otthont egy ukrán családnak a rezidenciáján.

Amióta Oroszország megkezdte katonai hadjáratát Ukrajnában, az alig több mint 5 millió lakosú Írország egy főre vetítve több ukrán menekültet fogadott be, mint az Egyesült Királyság, Németország vagy Franciaország, és határozatlan időre garantált szállást, valamint heti 220 eurós támogatást ajánlott fel ezeknek a menekülteknek anélkül, hogy munkát kellene keresniük.

De miközben egyes ír parlamenti képviselők még több támogatást követeltek, Varadkar kormánya fokozatosan csökkentette a menekültek támogatását, utalva arra a tervre, hogy a menekülteknek fizetniük kell a szállásért, és megvonja az újonnan érkezők pénzügyi támogatását is.

Az Ukrajnából érkező további menekültek befogadásának közvélemény általi támogatottsága szintén zuhanórepülésbe kezdett az elmúlt hónapokban: egy novemberi felmérésben a válaszadók 62 százaléka állította, hogy Írország túl sok menekültet fogadott be.

Az ukrán migránsválság Írországban egybeesett a lakhatási válsággal, valamint az Afrikából érkező menedékkérők beáramlásával, ami a múlt hónapban erőszakos bevándorlásellenes tüntetéseket váltott ki Dublinban, miután egy algériai származású férfi megkéselt három kisgyermeket.

Írta a Magyar Hírlap