Élet+Stílus: Briliáns színész egy szexszimbólum testébe zárva – Brad Pitt 60 éves

Élet+Stílus: Briliáns színész egy szexszimbólum testébe zárva – Brad Pitt 60 éves

A ma 60 éves Brad Pittnek nehéz béklyót, a külsejéért megszállottan rajongó bulvársajtó folyamatos figyelmét és nyomasztását, az emberek előítéletét kellett levetnie magáról ahhoz, hogy megmutassa, mi mindenre képes a nagyvásznon. Így lett az oklahomai gyerekből Hollywood legjobb rendezőinek aranyembere.

„»A légy erős, legyél ügyes, ne mutasd a gyengeséged« jegyében nőttem fel” – nyilatkozta gyerekkoráról Brad Pitt 2019-ben a New York Timesnak adott, azóta is sokat idézett nagyinterjújában. Egy háromgyerekes családban, a legidősebb gyerekként született Pitt édesapja egy fuvarozással foglalkozó céget vezetett. A férfi kemény körülmények között, szegénységben nőtt fel, ezért egész életében azon dolgozott, hogy a gyerekeinek kicsit jobb sors jusson osztályrészül, de egyúttal a túléléshez szükségesnek gondolt, „maszkulin” életstratégiát is beléjük nevelte. Brad Pitt csak sok-sok évvel később jött rá, hogy ezzel a túlságosan férfias attitűddel neki még dolga van, az apa-fiú kapcsolat bonyolultságát a 2019-es Ad Astrában játszhatta el főszereplőként James Gray rendezésében. A filmben egy apja felkeresésére induló asztronautát játszik.

© Forum Hungary

Annak idején kritikánkban Pitt alakításáról azt írtuk, hogy a színésznek minden jól áll, „például az is, ha akciósztárként kell űrhajósdit játszania, meg az is, ha érzelmek széles skáláján kell szinte eszköztelenül játszania – egyszerűen jó nézni, jó megbízni benne”.

Ám hosszú út vezetett odáig, hogy a hollywoodi filmcsillag az emberek figyelmét átterelje a megnyerő külsejéről az annál is megnyerőbb tehetségére.

Az Oklahoma államban született William Bradley Pitt már középiskolásként tagja volt egy önképző körnek és egy színjátszó csoportnak. A Missouri Egyetemen újságírást tanult, de igazi vágya a filmezés maradt, és mivel erre Missouriban nem volt lehetősége, úgy döntött: oda utazik, ahol a filmek készülnek. Két héttel a diploma megszerzése előtt otthagyta az egyetemet és Los Angelesbe költözött. Színi tanulmányainak költségeit a legkülönfélébb munkákkal teremtette elő: fuvarozott sztriptíztáncosnőket, pincérkedett, óriás csirkének öltözve reklámozott étteremláncot.

[embedded content]

Az 1980-as évek végétől kezdett feltűnni tévésorozatokban, 1987-ben a Dallasban is felbukkant a tinédzser Randyként. Első főszerepét A Nap sötét oldala című amerikai-jugoszláv koprodukcióban kapta, de nem sokkal a forgatás befejezése előtt kitört a délszláv háború, a leforgatott anyag nagy része eltűnt és csak tíz évvel később került elő, így a filmet is csak ekkor mutatták be.

Az áttörést végül az 1991-ben bemutatott Thelma és Louise sármos stoppos fiúja hozta meg a számára (a szerepért versenyben volt az akkor még szintén ismeretlen William Baldwin és George Clooney is).

 

[embedded content]

A cowboykalapos, szexi déli srác, akibe a Geena Davis alakította Thelma belehabarodik, egy csapásra sztárrá tette őt, és onnantól kezdve Pitt bármit csinált, abból biztosan azonnal hír lett. A filmes sikerei és bukásai épp úgy a közbeszéd tárgyává váltak, mint az, ha megváltoztatta a frizuráját, kockásra gyúrta a hasát, vagy barátnőt váltott. A párkapcsolata előbb Gwyneth Paltrow-val, a házassága később Jennifer Anistonnal állandó témát szolgáltattak a bulvársajtó számára.

„A 90-es években minden figyelem rám irányult. Az elvárások kakofóniája és az ítéletek nagyon kényelmetlenné tették az életem. Egy kicsit remetévé váltam ettől, és a felejtésig ittam magam” – vallotta meg a már említett New York Times-interjúban.

 

© FRANCOIS GUILLOT / AFP

A szépfiú kategória ellen az elejétől fogva lázadt, mindhiába: 1995-ben megválasztották a „világ legszexibb férfijának”, és ezt a címet később még egyszer elnyerte.

Férfi szexszimbólum lett belőle, neve szinonimájává vált a „sármos, szép férfinak”. Shania Twain a That Don’t Impress Me Much című számába még bele is foglalta a nevét.

1992-ben a Robert Redford rendezte Folyó szeli ketté című drámában láthattuk viszont, majd következett 1994-ben az Interjú a vámpírral és a Szenvedélyek viharában című, újabb filmdráma, amelyért először jelölték Golden Globe-díjra. Ez volt az első alkalom, hogy bebizonyította: a szőke „férfi-naivánál” ő azért többet is ki tud hozni magából.

 

[embedded content]

Innentől találtak rá Hollywood fenegyerekei; a független filmes, sajátos stílusnyelvükről már messziről felismerhető filmrendezők. Mert bármennyire is az A-listás filmcsillagok között is a VIP-klubba tartozó színész, Brad Pittet csak nagyon ritkán vonzották be a tutisiker, mainstream blockbusterek (Marvel-produkcióban például sosem láthattuk), ugyanakkor kifejezetten sokszor kereste az egyedi látásmóddal rendelkező rendezők társaságát és a színészi kihívásokat.

Jelölésektől az első Oscarig

A David Fincher rendezte Hetedik című bűnügyi thrillerben egy fiatal detektívet játszott; a brit rendező, Terry Gilliam 12 majom című filmjében pedig Bruce Willis mellett egy látomásoktól gyötört elmebeteget. Ezért az alakításért megkapta a Golden Globe-díjat, és ez volt az első alkalom, hogy Oscar-díjra is jelölték.

 

© UNIVERSAL PICTURES / ATLAS ENTER / COLLECTION CHRISTOPHEL VIA AFP

A Hét év Tibetben című életrajzi drámában egy osztrák hegymászót személyesített meg, majd 1999-ben ismét David Fincherrel dolgozhatott együtt: a Harcosok klubja később igazi kultfilmmé vált.

A következő évben megint csak a világ legvonzóbb férfijának választották meg, de ekkor már senki sem vitatta, hogy a szép külső mögött tényleg tehetséges színész rejtőzik.

Bizonyságát adta ennek, amikor a Halált játszotta a Ha eljön Joe Black című romantikus drámában (ez a valaha forgatott legdrágább, speciális effektusokat nem alkalmazó film); majd főszerepet kapott a Bábel című filmdrámában és a Benjamin Button különös élete című, ugyancsak Fincher-filmben is, utóbbiért 2008-ban másodszor jelölték Oscar-díjra.

Brad Pitt azonban nemcsak tehetséges drámai színész, de különösen jól állnak neki a vígjátékok, sőt, tulajdonképpen akkor van igazán elemében, ha humort is vihet a játékába. Ezt a Thelma és Louise-nál először, majd később a Julia Robertsszel forgatott A mexikóiban, az Ocean’s trilógia filmjeiben, és különösen a Guy Ritchie-féle Blöffben (zseniális akcentussal), illetve a közepesen sikerült Mr. és Mrs. Smith-ben bizonyította is.

 

[embedded content]

Később dolgozott Terrence Malickkel Az élet fája című filmben, majd pedig hamarosan kiderült, hogy Pitt nemcsak Fincher, de Quentin Tarantino aranyembere is.

2009-ben került a mozikba a Becstelen brigantyk című második világháborús film, amelyben az addig is sokoldalúnak, de mégis elsősorban romantikus vagánynak tartott színész új oldaláról mutatkozott meg: Pitt itt egy zsidó katonákból, a nácikon rajtaütő, Hitler-ölő csapatot verbuváló hadnagyként jelenik meg. Rá tíz évvel később Tarantino rábízta a Volt egyszer egy… Hollywoodban a kaszkadőr szerepét: Leonardo DiCaprio karakterének dublőrét játszotta. Alakításáért elnyerte a második Gloden Globe-díját, de ami ennél is fontosabb: a legjobb mellékszereplő kategóriában megkapta élete első színészi Oscarját is.

 

[embedded content]

Annak idején Kovács Gellért filmkritikus úgy fogalmazott, hogy a Cliff Booth nevű fickó megformálása Brad Pitt karrierjének egyik legnagyszerűbb szerepe volt. „Ha választani kell, ha nagyon kell választani, akkor a Volt egyszer egy… Hollywood inkább Brad Pitt filmje – és nem azért, mert jobb DiCapriónál, hanem mert Tarantino az ő alázatos, szélsőségesen férfias, titokzatos és nagyon macsó figurájára építi a film érzelmi hatásmechanizmusát. Az se rossz persze, amikor csak félmeztelenül antennát szerel munkaadója-barátja háztetőjén, imádnivaló pitbullját neveli/eteti a lakókocsiban, vagy kimosolyog az autó ablakán a hippilányra, de a történetben Cliff az, aki – mivel nem a karrierje alkonyán sopánkodik, mint Rick, hanem próbál csak úgy élni – egy hosszú, feszült, egészen briliáns jelenetnek köszönhetően ráeszmél arra, mi lopakodott be a napfénybe.”

 

© Intercom

A Buzzfeeden egyébként ebben az időben meg is jelent egy cikk azzal címmel, hogy „Brad Pitt egy karakterszínész csapdába esve egy mozicsillag testében”, és ebben tulajdonképpen van valami. A Tarantino-filmben alakításával úgy játszik a szó legnemesebb értelmében DiCaprio alá, hogy közben mindaz, ami Cliff karakterével történik, koherens és a saját jogán is működik, egy kisfilm a nagyfilmben. Hasonló mondható el a Harcosok klubjáról is, ahol Edward Nortonnal játszott együtt. James Gray szerint Brad Pitt „mindig támogatta, hogy kevesebb reflektorfény essen rá és kevesebb szövege legyen. Nem gondolom, hogy Brad szükségszerűen szeret a figyelem középpontjában lenni” – fogalmazott a rendező.

Az Oscart tehát teljes joggal érdemelte meg a színész, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem a Volt egyszer egy…Hollywoodért foghatott a kezében először arany szobrot. Steve McQueen filmjéért, a 12 év rabszolgaságért, amelyben ugyancsak mellékszerepben tűnt fel, producerként vehette át élete legelső Oscar-díját.

Előtte színészként ugyancsak elismert alakítást nyújtott a Michael Lewis könyvéből készült Pénzcsináló című filmben, ezért ismét Golden Globe-díjra jelölték, és a legjobb főszereplő kategóriában elnyerte a New York-i filmkritikusok díját.

 

Velencében, a Blonde vetítésén producerként vett részt

© TIZIANA FABI / AFP

Aztán 2014-ben az Igaz szívvel című televíziós drámáért Primetime Emmy-díjat kapott.

Mindeközben sikeres üzletemberré is vált (ingatlanbirodalma jelenleg 72 millió dollárt ér), és producerként is egyre gyakrabban tette le a névjegyét. Úgy gondolja, hogy a színészet a „fiatalabb emberek játéka”, a producerkedéshez pedig legalább nem kell nagyon korán kelni és sminkelni sem.

2001-ben akkori feleségével, Jennifer Anistonnal és korábbi menedzserével, Brad Greyjel közösen megalapította a saját produkciós cégét, a Plan B Entertainmentet. Az elmúlt két évtizedben a produkciós vállalat olyan filmekhez szerzett finanszírozást, mint A tégla (amely rögtön négy Oscart nyert), a Trója (melynek főszerepét Pitt alakította), Charlie és a csokigyár, Ízek, imák, szerelmek, Z világháború, A nagy dobás, a Marilyn Monroe életét feldolgozó Blonde, a Csodálatos fiú Timothée Chalamet főszereplésével, vagy a már emlegetett Ad Astra.

A produkciós cégnek később Pitt egyedüli tulajdonosa lett, miután Anistontól elvált, Brad Grey pedig elhunyt 2017-ben. A Plan B Entertainment 60 százalékát tavaly vásárolta meg tőle a francia médiakonglomerátum, a Mediawan.

 

© PARAMOUNT PICTURES / SKYDANCE ME / COLLECTION CHRISTOPHEL VIA AFP

Szárazon

Jennifer Aniston színésznőtől öt év házasság után, 2005-ben vált el. Második választottjával is a film világa hozta össze: a Mr. és Mrs. Smith forgatásán szeretett bele partnerébe, Angelina Jolie-ba, akivel kilenc együtt töltött év után, 2014-ben össze is házasodtak. A sajtó által csak Brangelinának nevezett álompárnak három vér szerinti, és három örökbe fogadott gyereke lett. A házasságkötés után azonban hamar véget ért a románc, Jolie 2016-ban nyújtotta be a válókeresetét.

Jolie-ról és Pittről, a tönkrement kapcsolatukról tömegével jelentek meg a cikkek az elmúlt években, a botrányokkal övezett válásról szóló hírek pedig mind arra utaltak, hogy Brad Pitt az alkoholproblémái miatt megbocsáthatatlan módon viselkedett. A Huffington Post egy ízben azt írta, hogy a válást kiváltó incidens állítólag az volt, amikor Pitt szóváltásba keveredett a legidősebb gyerekkel, Maddox-szal, akit bántalmazott is. A vélt gyermekbántalmazás miatt akkor nyomozás indult, ám később Pittet – aki régóta cáfolja a vádakat – felmentették az ügyben.

 

Jelenet a Mr. és Mrs. Smith-ből

© REGENCY ENTERPRISES / NEW REGENC / COLLECTION CHRISTOPHEL VIA AFP

Amikor 2021-ben a Guardian egy újságírója megkérdezte Angelina Jolie-t, hogy féltette-e a családja biztonságát a házassága alatt, azt válaszolta, hogy igen, az egész családját féltette.

A Brangelina páros jogilag csak 2019-ben tudott véget vetni a kapcsolatuknak, de továbbra is a gyerekeik felügyeleti jogáért pereskednek, továbbá egy franciaországi közös szőlőbirtok körül is zajlik a perpatvar.

Az Angelina Jolie-val való szakítás óta Pitt többször is nyilatkozott arról, hogy megváltozott, és több figyelmet fordít saját mentális, lelki egészségére. A New York Timesnak beszámolt róla, hogy 2016-ban felismerte, az alkoholfüggőségével kezdeni kell valamit, másfél éven át járt az anonim alkoholistákhoz, melyet utólag „felszabadító élményként” írt le. Azóta állítása szerint absztinens.

 

© IMAGE PRESS AGENCY / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP

Az utóbbi években kiemelkedő alakítást ugyancsak egy mellékszerepben produkált, a 2022-es Babylonban. Dicsérő kritikánkban sorra vettük a film zseniális színészeinek alakításait. Pittéről ezt írtuk: „Vagy Brad Pitt, aki mindenek ura, Hollywood csúcsragadozója, de mégsem öntelt egy pillanatig sem, igazi érzések munkálnak benne akkor is, ha idióta, akkor is, ha épp a legbölcsebb próféta, akit valaha láttunk, mert elfér benne mindkettő, ahogy a komolytalan amorózó és a szívszaggató kiábrándult is.”

Az ugyanabban az évben megjelent, de felejthető A gyilkos járat sikere jóval elmaradt a Babylonétól. Nagy alakítást várhatunk viszont még tőle a közeli jövőben a Forma-1-es tematikájú filmben, ahol egy, a nyugdíjból visszatért pilótát alakít majd, illetve jövőre érkezik egy közös filmje George Clooney-val. Ugyanakkor már ő nem játssza a főszerepet az új David Fincher-filmben, A gyilkosban, helyette Michael Fassbender próbál hidegvérrel ölni. Fincher azt mondta nem rég egy interjúban, hogy Pitt azzal dobta vissza a felkérést, hogy a film túl erőszakos, „túl nihilista” lett volna a számára.

HVG