Elég hozzá egy okostelefon (mostantól androidos is), egy megfelelő alkalmazás és látni tudnak a világtalanok és gyengén látók. Pontosabban megbízható és hallható segítséget kapnak, ami segít eligazodniuk a világban.
A Microsoft évek óta fejleszti Seeing AI nevű alkalmazását, amelynek az elnevezése nem véletlen, mesterséges intelligencia (angol rövidítésével AI) áll a háttérben. Az app egyre megbízhatóbb, ezért is jó hír a vakok és gyengén látók számára, hogy az iOS-es változat után az androidos verzió is megérkezett.
Az ingyenes alkalmazás célja, hogy a rosszul látó emberek jobban megértsék az őket körülvevő világot okostelefonjuk kamerái és a mesterséges intelligencia által vezérelt narráció segítségével. Az Android-alkalmazás a cég legújabb fejlesztéseit használja a generatív mesterséges intelligencia terén, és ugyanazokat a funkciókat kínálja, mint az iOS-verzió. Támogatja az egyéneket a különféle napi feladatok elvégzésében, mint például a levelek olvasása, a mindennapi termékek azonosítása, a fényképek leírásának meghallgatása és még sok más. Mivel világszerte több mint 3 milliárd Android-felhasználó él, az alkalmazás sok ember életminőségének javításában segíthet – írja a Microsoft.
A legújabb funkciók a felhasználók visszajelzései alapján készültek. Az alkalmazás mostantól részletesebb leírásokat kínál a képekről. Alapértelmezés szerint rövid összefoglalást ad arról, hogy mit ábrázol egy fénykép. Amikor a felhasználó megérinti a „további információ” ikont, sokkal részletesebb leírást kap. Ha mozgatja az ujját a képernyőn, az alkalmazás meg tudja mondani a különböző objektumok elhelyezkedését. A fényképek más alkalmazásokból is importálhatók.
Az alkalmazásban arra is nyílik lehetőség, hogy a felhasználó kérdéseket tegyen fel a dokumentumokkal kapcsolatban. Egy dokumentum beszkennelése után például érdeklődhet a a menüelemekkel vagy a számlán szereplő tételek árával kapcsolatban. Azt is megkérheti, hogy az alkalmazás foglalja össze a beszkennelt cikket. Az alkalmazás hangos útmutatást is ad a felhasználónak a nyomtatott oldalak szkenneléséhez.
A Seeing AI persze más módokat kínál a felhasználóknak arra, hogy tájékozódjanak az őket körülvevő világról. A kamerájukat például egy objektumra irányíthatják vagy lefényképezhetnek valamit. Esetleg az alkalmazás felolvas egy rövid szövegrészt, amint a kamera felveszi azt. A mesterséges intelligencia képes vonalkódokat és termékinformációkat is beolvasni, például a csomagoláson szereplő nevet és egyéb részleteket közölni, ami különösen hasznos lehet a gyógyszeres kezelés során. Az app még embereket (és arckifejezéseiket), pénznemet, színeket és fényerőt is azonosíthat, sőt néhány nyelven kézírásos szöveget is képes olvasni.
Az alkalmazás a fogyatékkal élők nemzetközi napján, december 3-án landolt Androidon. 18 nyelven érhető el, és ezek között a magyar nyelv is szerepel. A Microsoft azt tervezi, hogy a jövő évben 36 nyelvre bővíti ezt a számot. A Microsoft mindezzel még nem tette le a lantot. Ahogyan az a blogjában is olvasható, továbbra is együttműködnek az érintettekkel, hogy megértsék visszajelzéseiket az alkalmazás fejlesztése érdekében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG