Hogyan hat a szervezetre, ha kimarad a vacsora?

Hogyan hat a szervezetre, ha kimarad a vacsora?

Nyugtalan alvás

Lehet, hogy az ember este jól érzi magát üres gyomorral, de amikor elalszik, az éhségérzet mentálisan ébren tartja az agyat. Emiatt nem alszik elég mélyen éjszaka, és nem ébred kipihenten.

Az energiaszint csökkenése

A test a nap 24 órájában folyamatosan energiát használ, kalóriát éget. Emiatt egészségesen kell táplálni, hogy alvás közben is fennmaradjon a maximális hatékonysága. A Floridai Állami Egyetem kutatói megállapították, hogy azoknál a férfiaknál, akik lefekvés előtt 30 gramm fehérjét tartalmazó turmixot fogyasztottak, másnap reggel magasabb volt a szervezet nyugalmi állapotú energiafelhasználása, mint azoknál, akik semmit sem ettek lefekvés előtt. Aki éhesen fekszik le este, az másnap kevésbé lesz hatékony a csökkent energiaszint miatt.

Ingerlékenység

A Cambridge-i Egyetem kutatásából kiderült, hogy a viselkedést szabályozó szerotonin hormon szintje ingadozni kezd, ha az ember hosszabb ideig nem eszik. Ez hatással van az agy azon részeire, amelyek segítenek a düh kontrollálásában.

Súlygyarapodás

A vacsora elhagyása az eredeti céllal, a fogyással éppen ellentétes hatást is eredményezhet. Aki addig vár az evéssel, amíg farkaséhes lesz, annak a vércukorszintje annyira leeshet, hogy bármit megeszik, ami a keze ügyébe kerül. Ha pedig éhgyomorra alszik el, reggelre valószínűleg ugyancsak éhesen, az édes ízt kívánva ébred. Ezt sokan gyors felszívódású, magas szénhidráttartalmú étellel csillapítják, ami azonnal megdobja a vércukorszintet. Csakhogy az nemsokára újra visszaesik, így hamar kísért a nassolás vágya.

Ugyanez akkor is előfordulhat, ha lassú felszívódású szénhidrátok alkotják a reggelit, ezek ugyanis a nagyon alacsony szintről nem emelik meg egyszerre a vércukorszintet, így nem tűnik kielégítőnek az étkezés, és ismét jelentkezik az éhségérzet. Mindez a nap hátralévő részében az anyagcserét is felborítja.

Izomvesztés

A reggeli edzőtermi munka sem lesz kielégítő azoknál, akik este éhesen fekszenek le. Az Európai Kardiológiai Társaság tanulmánya szerint az alultápláltság azt jelenti, hogy a szervezet nem kapja meg a fehérjék izommá alakításához szükséges tápanyagokat, s emiatt elkezdi lebontani az izmokat, hogy energiához jusson. Ha ez rendszeresen ismétlődik, az a legfontosabb izomnak, a szívnek is árt. Ahhoz, hogy a napi edzés valóban hatékony legyen, és megelőzzük az izomvesztést, legjobb, ha úgy időzítjük a magas fehérjetartalmú vacsorát, hogy az néhány órával megelőzze az elalvást.

Egészséges táplálkozás éhezés nélkül

A kiegyensúlyozott táplálkozás szempontjából hatékonyabb, ha nem az étkezések számát csökkentjük, hanem változtatunk az elfogyasztott élelmiszerek minőségén. Éhezés nélkül is megszabadulhatunk a plusz kilóktól, ha rostokban, fehérjékben gazdag ételeket eszünk, ezek ugyanis a bennük lévő kalóriamennyiséghez képest hosszan laktatnak.

Persze teli hassal nem ajánlott lefeküdni, mert étkezés után az inzulin és a glükóz szintje megugrik a véráramban, és mivel éjszaka kevésbé vagyunk aktívak, a szervezet alvás közben zsírrá alakítja az extra kalóriákat. Ehelyett egyes szakértők azt javasolják, hogy a vacsora néhány órával előzze meg a lefekvést, a vacsora és a reggeli között pedig legalább 12 óra teljen el.

Írta a Magyar Hírlap