A Predatorral egy egyiptomi elnökjelölt és egy újságíró mobilját törték fel, most az USA nemzetbiztonsági kockázatot talált a Deák térre bejegyzett cégben.
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Ugyanarra az amerikai feketelistára került fel a Washington Post beszámolója szerint a kémprogramokat fejlesztő, Görögországban bejegyzett Intellexa és a Deák térre bejegyzett Cytrox, mint amire néhány éve a Magyarországon is bevetetett Pegasust gyártó izraeli NSO is.
Az amerikai lap szerint az Intellexa és a Cytrox az NSO-hoz hasonlóan szintén kémprogram fejlesztése és bevetése miatt került az Egyesült Államok feketelistájára.
Ha pedig valaki ilyen listára kerül, akkor nehéz helyzetben találja magát: ez azt jelenti, hogy amerikai vállalat nem folytathat velük semmilyen kereskedelmi tevékenységet, vagyis nem vehetik meg a terméküket. A feketelistára azokat a cégeket veszi fel az USA, amikről szakértői úgy vélik: veszélyt jelentenek a nemzetbiztonságukra, valamint külpolitikájukra is.
A Washington Post emlékeztet: a Cytrox Predator nevű szoftverével törték fel évekkel ezelőtt Ayman Nour egyiptomi elnökjelölt telefonját, de hekkeltek meg vele újságírót is. A Predator ráadásul egyszerre került Nour telefonjára a Pegasussal.
A Cytroxnak néhány hónapig volt magyar vezetője is, azonban az Opten adatbázisa szerint jelenleg sem tulajdonosi hátterében, sem vezetői között nem látni magyar szálat: a budapesti Deák térre bejegyzett cég tulajdonosa egy ciprusi magánszemély, Artemis Artemiou és egy cég, az Aliada Group Inc.