Már az első napon volt minden, ami egy ilyen eseményt izgalmassá és emlékezetessé tesz.
Síkfutószámok, súlylökés, diszkoszvetés és hármasugrás volt a menü budapesti atlétika-vb nyitónapjának esti programján, amelynek kezdetén a nemzetközi atlétikai szövetség elnöke és Novák Katalin köztársasági elnök – többek között Mészáros Lőrinc, Aleksandar Vucic szerb elnök és Karácsony Gergely főpolgármester jelenlétében – megnyitotta az eseményt a nagyjából négyötödig megtelt, de nagyon jó hangulatú Nemzeti Atlétikai Stadionban.
A férfiak 1500 méteres számában magyar részről Szögi István volt érdekelt, aki futamában a 11. helyen végzett, így nem jutott elődöntőbe. A hétpróbázóknál négy szám (a délelőtti programban a 100 méteres gátfutás és a magasugrás, a délutániban a 200 méteres síkfutás és a súlylökés) után Krizsán Xénia a 12., Nemes Rita a 17. helyen áll. A hármasugró Szenderffy Dániel 15,38 méteres ugrásával a 30. helyen fejezte be a vb-t. A 100 méteres síkfutás magyarja, Boros Bence a selejtezőből még továbbjutott, az előfutamban viszont futamutolsóként búcsúzott (10.70).
A királyszámban egyébként már az előfutamok is remek eredményeket hoztak: hatan futottak 10 másodpercen belüli időt. A leggyorsabb a jamaicai Oblique Seville volt, ő 9.86 másodperccel nyerte a futamát, megelőzve az amerikai Fred Kerley-t (9.99). A második legjobb idő a 200-as tavalyi világbajnoké, a szintén amerikai Noah Lylesé lett (9.95). A dél-afrikai Akani Simbine és a kenyai Ferdinand Omanyal 9.97-tel ért célba. Christian Coleman sem maradt el honfitársaitól, két századdal ő is 10-en belül futott.
Az igazi izgalmak ez után következtek. A férfi súlylökés döntőjében –bár a szakértők előzetesen azt várták – világcsúcsdöntés végül öt centiméter híján nem volt, a világbajnoki rekordot azonban átírta az amerikai Ryan Crouser 23,51 méteres, utolsó dobásával. A magyar felmenőkkel bíró kétszeres világbajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes Joe Kovacs ezúttal „csak” harmadik lett (22,12m), a második helyen némi meglepetésre az olasz Leonardo Fabbri zárt (22,34m).
Crouser legnagyobb dobása az Eurosport felvételén:
Az utolsó két szám nemcsak izgalmakat, drámát is tartogatott, és mindkettőben a hollandok húzták a rövidebbet. Tízezer méteren a korábbi világcsúcstartó etióp születésű, de holland színekben versenyző Sifan Hassan nagyjából 400 méterrel a vége előtt indított hajrát, majd az utolsó százra ketten maradtak az élen az idei ranglistát vezető, szintén etióp Gudaf Tsegayjal. Aztán alig húsz méterrel a befutó előtt Hassan összeesett. Itt Eurosport videója a történtekről:
A világbajnok így Tsegay lett, mögötte két honfitársa, Letesenbet Gidey és Ejgayehu Taye ért célba. Hassan végül a 11. helyen kocogott be.
A nap záróeseménye a 4×400-as mix váltó volt, amelynek már az elején világossá vált, hogy az aranyéremért az amerikaiak és a hollandok csatáznak majd. A két csapat befejező embere, Alexis Holmes és a 400-on egyéniben is remeklő Femke Bol volt, utóbbi egyből az élre állt és jó tempóban haladt, de ellenfele sem szakadt le, a célegyenesben pedig megtámadta. Bol nagyot hajrázott, de nem bírta végig: néhány méterrel a cél előtt ő is elzuhant, esés közben pedig kiejtette a kezéből a váltóbotot. Holmes így első helyen ért célba, az amerikai váltó 3:08.80 perces ideje pedig világcsúcsot jelentett. Íme az Eurosport videója a bukásról:
Bár a Bol végül felpattant, és a harmadik helyen befutott, mivel a bot nem volt nála, nem vették figyelembe az eredményét.
HVG