Ehhez vissza is kell szerezniük annak területét, az ugyanis jelenleg az orosz csapatok kezén van.
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Határozatot fogadott el az ukrán kormány a felrobbantott kahovkai vízerőmű helyreállításának projektjéről – jelentette be kedden Denisz Smihal miniszterelnök. A tervek szerint az újjáépítés két év alatt be is fejeződne és két ütemből állna: először minden építményt megterveznek, és előkészítik a helyreállításhoz szükséges alapot, a második szakasz pedig a tényleges építési munkálatokat tartalmazza.
Ez tehát csak akkor kezdődne el, amikor az ukrán erők visszafoglalják az orosz csapatoktól azt a területet, ahol az erőmű áll. A projektet a gazdasági minisztérium koordinálja, a megrendelő az Ukrenerho állami áramszolgáltató vállalat lesz.
A terveknek némiképp ellentmond az ukrán agrárminisztérium korábbi közlése, miszerint az erőmű tényleges helyreállítása több évig eltarthat: szerintük csak ahhoz 2-3 év kell, hogy feltöltsék a víztározót, és a vízszint elérje a gátat. Ezt követően még időre lesz szükség az 1970-1990-es években épült csatornák és öntözőrendszerek javítására és helyreállítására. A vízerőművet üzemeltető Ukrhidroenerho állami vállalat becslése szerint pedig maga az építkezés legalább öt évig eltart, mivel egy teljes vízi komplexumról van szó.
A Herszon megyei vízerőművet június 6-án robbantották fel, a támadással Ukrajna – és számtalan szakértő – Oroszországot vádolja, de Moszkva tagadja ezeket. Azzal, hogy miért állhatott Oroszország érdekében a nova kahovkai gát áttörése, ebben a cikkben foglalkoztunk, a tározó vízszintcsökkenése és az atomkatasztrófa esélyének összefüggését pedig közéleti podcastunkban elemeztük: