Tech: Mikroműanyagot találtak emberi szív szöveteiben

Tech: Mikroműanyagot találtak emberi szív szöveteiben

Kilenc különböző mikroműanyagot találtak az emberi szív szöveteiben a kutatók, és az is kiderült, hogy műtét közben is jut belőlük a szervezetbe.

Az már közismert, hogy a mikroműanyagok könnyen bejuthatnak a szervezetünkbe, akár belélegezve, akár táplálék útján, így például a véráramunkban is fellelhetőek a nyomai.

Éves szinten – nem és kor függvényében – 39-52 ezer mikroműanyag-részecskét „fogyasztunk”, egy tengeri hal pedig akár 47 részecskét is tartalmazhat.

Egy új kísérlet azonban most egészen döbbenetes helyen talált mikroműanyagot az emberi szervezetben: a szív szöveteiben. A kutatók öszesen 15 személy szívének szöveteit elemezték szívműtét előtt, majd után – megállapításaikat pedig az Environmental Science & Technology folyóiratban publikálták.

A kutatók egy speciális lézeres képalkotó módszerrel, valamint pásztázó elektronmikroszkóppal állapították meg, hogy a mikroműanyagok megtalálhatóak voltak a szív szöveteiben – a műtét előtt és után egyaránt.

A szakemberek – részletezi az Interesting Engineering – a résztvevők felétől vérmintákat is vettek, szintén a műtét előtt és után, és kilenc különböző mikroműanyagot mutattak ki ezekben. Ezek közül a legnagyobb 184 mikrométer átmérőjű volt.

Ráadásul a mintákban lévő mikroműanyagok elemzése által arra következtettek, hogy a műtét is során jutott abból a szervezetbe. Azt azonban megjegyezte a kutatócsoport, hogy nem voltak jelen minden szövetmintában a mikroműanyagok – de a mintákban talált legnagyobb darab 469 mikrométeres volt.

Végezetül a tanulmány szerzői megjegyezték: további vizsgálatok szükségesek arra, hogy kiderüljön, a műtétek milyen hatással vannak a mikroműanyagok szervezetbe történő bejutására, valamint, hogy a belső szervekben milyen hatással lehetnek az egészségünkre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG