Ahogy nő a nézettsége az RTL műsorának, úgy kerül előtérbe a kérdés: a Sztárbox mennyiben szól ténylegesen a küzdelemről – amit egyébként a műsoridő alig 20 percében láthatunk –, és mennyiben puszta szórakoztatás.
„Kenyeret és cirkuszt a népnek”
– foglalja össze véleményét a RTL-en futó Sztárbox című műsorról Rubin Olivér professzionális ökölvívó, a Perfect Fight Club bokszedzője.
Mindenesetre úgy tűnik, a nézőknek továbbra is bejön, hogy különféle celebek péppé verik egymást a ringben, hiszen nézettségben kiugróan teljesít a sportshow, a Sztárbox első adása lett az idei év legnézettebb RTL-es műsora, rendszeresen veri a 18-49-es korosztályban a TV2-n futó Sztárban sztár leszek!-et is, és vezeti a heti a nézettségi toplistákat.
A Sztárban sztár leszek!-ben celebek öltöznek be valamilyen popsztárnak, és úgy adnak elő egy produkciót, a Sztárboxban viszont bokszolónak adják ki magukat. Ilyen értelemben hasonló a két műsor: a résztvevők olyan szerepbe bújnak, amely idegen tőlük. Míg a TV2-n előadói tréning előzi meg a produkciókat, az RTL-en látszólag komoly sportolói felkészülés után lépnek ringbe a képernyőkön időnként megforduló – amúgy nem sportoló – sztárok.
„Nem látok jó üzenetet abban, hogy sztárokat küldenek be a ringbe, akik egy-két hónap felkészülés után küzdenek meg. Annak ellenére, hogy ismerem és tisztelem azokat az edzőket, akik felkészítik a többieket, szerintem nem lehet ennyi idő alatt megfelelően felkészülni egy ilyen veszélyes megmérettetésre” – magyarázza Rubin Olivér, igaz hozzáteszi, van pár kivétel is a műsorban. Ilyen Brasch Bence, aki már hosszú ideje bokszol, így komoly felkészülés előzte meg a meccsét.
„Láttunk komoly K.O.-kat, és ráadásul itt az egó, az egyén is sérül, arcvesztéssel jár a vereség. Nem is szólva arról, hogy komoly védőfelszerelés nélkül küzdenek a sztárok, például a nehézsúlyban fejvédő nélkül. Profi bírók és edzők állnak a ringbe lépők mögött, de szerintem
akkor is borzasztó, hogy többnyire küzdeni még amatőr szinten sem tudó emberek bohóckodnak.
Rubin szerint annyi értelme talán van a műsornak, hogy sok ember fantáziáját megmozgatja, milyen lehet a ringben kipróbálnia magát. „A nézőkben valamilyen szinten megindítja az érdeklődést a sport iránt, így az ökölvívásnak lehet, hogy ebben a formában jót tesz, de inkább a pozitív példákat kellene erősíteni és a valós teljesítményeket, versenyzőket kiemelni, nem az elrettentő példákat mutatni” – mondta az edző a hvg.hu-nak.
Ezzel egyetért Treuer Gábor, a KSI szakedzője is, aki Törteli Ferenccel, az egyesület szakosztályvezetőjével közösen készítette fel Molnár Áront és – a fehér lovon bevonuló – Pintér „Tenya” Tibort a mérkőzéseikre. (Méghozzá sikeresen, hiszen Molnár kiütéssel győzött Frohner Fecó ellen, Pintér pedig Dobrády Ákoson kerekedett felül, miután a bíró beszüntette a meccset.) „Tapasztalom az érdeklődés enyhe növekedését a gyerekek felől a műsor kezdete óta, hatással van rájuk a műsor, de azért nem állnak kígyózó sorok az ajtó előtt.”
Főleg a nehézsúlyú versenyzőknél merült fel sokakban, hogy a valódi meccsektől eltérően – amelyeknél nagyon figyelnek a versenyzők súlyára, hiszen ez a profiknál meghatározhatja a mérkőzések kimenetelét – szemmel láthatóan is megfigyelhető volt jelentős súlybeli eltérés például Brasch Bence és KKevin között.
Kovács Kokó István a Sztárbox összecsapásainak szakmai felelőseként lapunknak azonban azt mondta, hogy a súlykategóriákat igenis figyelembe vették, volt, akinek fogynia is kellett emiatt.
„A nehézsúlyban nem ritka, hogy van eltérés, sőt igazából soha nem egyezik az egymással küzdők súlya. Nem releváns, akkora előnyt nem hordoz. KKevin ráadásul a kisebb súlya ellenére vállalta a mérkőzést. És nem is ez döntött kettejük között. Az előző évadokból kiindulva időben értesítettünk mindenkit, és minimum 12 hetet ajánlottunk a gyakorlásra” – mondta Kovács Kokó István lapunknak.
„A tömeg az egy dolog, mögötte kell a technika, a gyorsaság, a rutin, és a habitus is sokat tesz egy-egy meccshez” – mondja Treuer. Szerinte nagyon fontos az intenzív felkészülés, és úgy véli, két hónap alatt nem lehet felkészülni egy ilyen megmérettetésre, sőt hat hónap alatt sem, ha nem tesz bele kellő energiát a versenyző.
„Láthattuk, hogy hibáktól hemzsegnek a mérkőzések, de nem profi ökölvívókról beszélünk. Lényegében ez egy show. Ennek ellenére Áron és Tenya is komolyan vette a feladatot, aminek meg is lett az eredménye” – foglalja össze a véleményét a meccsről.
Az mindenesetre Molnár Áron egy Instagram-posztjából kiderül, hogy az RTL nagyon komolyan veszi a versenyzők egészségügyi szűrését, felkészítését. „El kellett mennünk terheléses vizsgálatra, ami azt jelenti, hogy egy futógépre raktak, 2 percenként növelték a futógép dőlésszögét, tehát mintha egy egyre meredekebb lejtőn futtatnának 8km/h-val. Percenként vettek tőlem vért az ujjamból a savasodást mérve, közben egy maszk volt rajtam, amiben kb. csak az orromon tudtam levegőt venni és eközben folyamatosan mérték a szívem reakcióját a terhelésre. Aztán volt neurológiai vizsgálat, szív MR, volt rajtam 24 órás szív EKG, amit Holternek hívnak, átfogó szemvizsgálat, amiben olyan műszerekkel vizsgáltak meg, amelyeket életemben nem láttam” – írta többek közt, megjegyezve, hogy aki ezeken a vizsgálatokon nem ment át, nem vehetett részt a felkészülésben sem.
A ringbe lépők és a szurkolóik olykor kétségbe vonják azt is, hogy a bíró idő előtt jogosan inti-e le a mérkőzést, ahogyan például Frohner Fecó vagy Dobrády Ákos esetében is megtörtént.
Szalma Zoltán, Nemzetközi Ökölvívó Szövetség bíróoktatója szerint a meccset vezető bíró legfontosabb feladata, hogy védje a versenyző testi egészségét. Rá hárul a felelősség, így minden esetben az az első, hogy megelőzze a sérülés bekövetkezését. „Egy jó bíró nemcsak azt nézi, hogy rászámolás után képes-e fizikailag küzdeni a versenyző, hanem azt is, hogy akar-e egyáltalán. Egy olyan esetben, amikor nem dönthető el egyértelműen, hogy a versenyző folytatni akarja-e a küzdelmet, nem engedheti tovább a bíró. Ezt azoknak versenyzőknek is tudatosítaniuk kell, akik a verseny után nem értenek egyet a döntéssel.”
Szalma szerint a Sztárbox elsősorban showműsor, de azért lehet tanulni is a látottakból. Ő is úgy véli, hogy egyértelműen pozitív hatása lehet a küzdősport, és konkrétan a boksz iránti érdeklődés növelése.
HVG