A bankkártyák és az online banki szolgáltatások segítségével sokoldalúbban, kényelmesebben és biztonságosabban használhatjuk a pénzünket, akár a digitális, akár a való világban.
Míg a kétezres évek elején még sokan ódzkodtak az online vásárlástól, és az általános hozzáállás az volt, hogy a készpénz mindig jobb, napjainkra már alaposan megváltozott a helyzet: egyre többen vannak, akik legszívesebben soha nem vennék a kezükbe a gyűrött bankjegyeket és a ki tudja hol járt pénzérméket, különösen, ha a bankkártyájuk – ennek köszönhetően pedig akár a telefonjuk, sőt az okosórájuk – segítségével a saját igényeiknek megfelelően forgathatják a pénzüket.
Ennek ellenére még ma is szép számmal akadnak olyanok, akik gyanakodva nézik a plasztikkártyákat, amelyekkel kapcsolatban akad néhány közszájon forgó tévhit is, például az, hogy a villamoson, a táskában tartott kártyáról csak úgy „leszippantják” a pénzünket a csalók.
Ez természetesen nem igaz, ami pedig az online vásárlásokat illeti: napjainkban már olyan biztonsági megoldásokkal védik a bankok a pénzünket, hogy – amennyiben mi magunk nem szolgáltatjuk ki adatainkat – nagyon alacsony az esélye annak, hogy a csalók hozzájussanak a forintjainkhoz.
Az OTP MobilBankjában egyszerűen és biztonságosan hagyhatjuk jóvá tranzakcióinkat a push értesítések által. Ennek lényege, hogy ha pl. online vásárolunk, akkor a telefonunkra érkezik egy push értesítés, amire rákattintva biometrikus (ujjlenyomat vagy FaceID) vagy PIN kódos azonosítás után jóvá tudjuk hagyni a tranzakciót. Így, ha nem mi indítottuk a tranzakciót, akkor egy gombnyomással el tudjuk azt utasítani. Abban az esetben, ha nem rendelkezünk MobilBankkal, a tranzakciókat SMS segítségével hagyhatjuk jóvá, melyhez egy egyedi biztonsági kódot is be kell állítanunk (ezt az új InternetBank felületén is megtehetjük). Ezt az SMS-ben küldött kódot ne adjuk ki senkinek, a bank sem kér tőlünk ilyen adatokat soha.
„Az OTP MobilBank szolgáltatásainak és funkcióinak fejlesztésekor a biztonság és ügyfeleink pénzének védelme kiemelten fontos szempont. Érdemes aktiválni a push értesítések küldését az appban, így biztonságosan és gyorsan jóváhagyhatóak az online kártyás vásárlási tranzakciók, illetve az összes kártyás tranzakcióról, valamint a számlán történt pénzmozgásról is azonnal tájékoztatást kapnak a felhasználók. A funkció könnyen és gyorsan beállítható, akár már a mobilbanki regisztrációkor, de később is bármikor elvégezhető” – mondta Kökény-Majer Anita, az OTP Bank digitális csatornáinak szolgáltatásfejlesztéséért felelős vezetője.
Szintén a mi nyugalmunkat szolgálja, hogy az OTP Bank kártyáihoz – természetesen az OTP MobilBank applikáción keresztül is – be lehet állítani vásárlási limitet, de még azt is, hogy mely országokban lehet használni a kártyát. Előbbi akkor is jól jön, ha a saját önuralmunknak kevésbé tudunk parancsolni, így ugyanis nem csábulunk el egy hirtelen ötlettől vezérelt komolyabb költésre.
A biztonság azonban csak egy – bár tagadhatatlanul rendkívül fontos – szempont, az OTP Bank bankkártyáival azonban emellett egy sor olyan szolgáltatást is használhatunk, amelyek rendkívül kényelmessé és hatékonnyá teszik a pénzünk kezelését.
Rögtön ott van például az érintésmentes fizetés, amely komolyan felgyorsítja a fizetési folyamatot az üzletekben, vagy a különféle szolgáltatóknál. Az NFC-chippel is ellátott bankkártyákat elég csak közel tartani a terminálhoz, és már túl is vagyunk a fizetésen, ráadásul az ezzel a funkcióval ellátott kártyáinkat össze is kapcsolhatjuk az okostelefonunkkal így a pénztárca után sem kell kotorászni, elég a telefonunkat – vagy akár az okosóránkat – odatartani a terminálhoz.
Az OTP MobilBank applikációja emellett segít a pénzügyi tudatosságunk fejlesztésében is: a kiadások követését lehetővé tévő felületen ugyanis egy pillanat alatt áttekinthetjük az anyagi helyzetünket, meggyőződhetünk róla, hogy tartjuk-e magunkat a költségvetésünkhöz.
A bankkártyával – ha mégis szükségünk lenne rá – a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény 36/A. §-a alapján havonta az első két alkalommal díjmentesen vehetünk fel pénzt belföldi ATM-ből, összesen legfeljebb 150 000 forint értékben, illetve idén július 1-től havonta két alkalommal, összesen 40.000 forintig díjmentesen juthatunk készpénzhez belföldi vásárlásainkkor, ha a kereskedőnél elérhető a „vásárlás készpénzfelvétellel” szolgáltatás.
Mindez azért is fontos, mert a bankfiókban történő pénzfelvételért fizetnünk kell, a kártyás fizetés azonban díjmentesen elérhető, így érdemes a vásárlások és szolgáltatások ellenértékét digitális fizetéssel rendezni.
Az OTP bankautomatáinál pedig további szolgáltatásokat is igénybe vehetünk: a szokásos pénzfelvétel és befizetés mellett ugyanis lekérdezhetjük az egyenlegünket (ezt egyébként az OTP MobilBankban is bármikor megnézhetjük), számlát fizethetünk be, de köthetünk utazási biztosítást is. Emellett bankkártyánkkal kapcsolatos műveleteket is végezhetünk, például módosíthatjuk a PIN-kódunkat vagy a vásárlási limitünket.
Bankkártyájával kényelmesen és díjmentesen vásárolhat belföldön és külföldön, továbbá készpénzt vehet fel belföldön (ATM, bankfiók, posta) és külföldön (ATM, bankfiók). Az OTP Banknál betéti kártyát, hitelkártyát és prepaid kártyát is igényelhet, a kedvezményprogramnak köszönhetően pedig vásárlásai után pénzvisszatérítést is kaphat. |
„A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.”
A tartalom az OTP Bank megbízásából, a Mastercard támogatásával, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.
HVG