“A politikai maffia ellen harcolok, amely kábítószerfüggő állammá tette Ecuadort” – jelentette ki az 59 éves újságíróból lett politikus, aki igen sok ellenséget szerzett ezzel magának. A parlamentben rendszeresen felszólalt az országot behálózó korrupció ellen, amely elsősorban a kábítószerkereskedelemhez kötődik Ecuadorban. Fernando Villavicencio hónapok óta kapott halálos fenyegetéseket, amelyek minden bizonnyal a drogkartellektől érkeztek.
Ecuador az elmúlt években igen erőszakos országgá vált, mert a kartellek fegyverrel intézik ügyeiket a nyílt utcán. A most meggyilkolt elnökjelölt kezdetben újságíróként, később parlamenti képviselőként leplezte le ezeket a kartelleket.
“Három kartell küzd életre-halálra Ecuadorban: kettő Mexikóból jött, a harmadik Albániából, illetve Koszovóból. Ők irányítják jelenleg Ecuadort” – nyilatkozta az elnökjelölt a CNN gazdasági rovatának. A Jalisco Nueva Generáción és a Sinaloa kartell Mexikóból érkezett, míg az albánok Európának abból a szegletéből, ahol az Afganisztánból érkező kábítószert továbbítják Németország, Hollandia vagy Olaszország felé.
Villavicencio a korrupcióellenes harc veteránjának számított Ecuadorban. 18 éves korától dolgozott a sajtóban, és már fiatalon arra szakosodott, hogy leleplezze a korrupciót az olajiparban, mely meghatározó ágazat Ecuadorban.
Halált megvető bátorsággal a hadsereget is bírálta, amiért egy túszszabadító akció során megölt öt civilt. 2010-ben a katonák Rafael Correa elnököt szabadították ki, de közben voltak ártatlan áldozatok is.
Miután a bátor újságíró megírta a túszszabadítás kínos részleteit, Correa elnök beperelte őt, és a szervilis bíróság el is ítélte másfél év börtönre. “Correa elnök azt kívánja, hogy térdeljek le, és úgy kérjek tőle bocsánatot, de ezt várhatja. Nem kérek bocsánatot!” – nyilatkozta, és hat hónap bújkálás után inkább Peruba menekült, ahol politikai menedékjogért folyamodott.
Correa tíz éven át – ami Ecuadorban szokatlanul hosszú időnek számít – vezette államfőként a dél-amerikai országot, választási veresége után Belgiumba költözött, távollétében pedig korrupciós vádakkal börtönbüntetésre ítélték.
Vllavencio pedig visszatért hazájába, ahol a bíróság rehabilitálta, 2021-től pedig parlamenti képviselőként lépett fel a korrupció ellen.
Választás augusztus 20-án
A brutális gyilkosság után sokan javasolták, hogy halasszák el az elnökválasztást, de az elnök erre nem hajlandó. A parlamentet, amelynek a meggyilkolt elnökjelölt is tagja volt, tavasszal oszlatta fel Guillermo Lasso, miután ellene eljárást kezdeményezett a testület. Ekkor írták ki a választásokat augusztus huszadikára.
Öt kolumbiai gengsztert letartóztattak az elnökjelölt meggyilkolása miatt Ecuadorban, az ország elnöke részvétét fejezte ki az elhunyt politikus családjának, majd ezt mondta: ”a szervezett bűnözés ezúttal nagyon messzire ment el, de az igazságszolgáltatás a teljes súlyával lesújt rájuk”. Azt is közölte: a választásokat nem halasztják el, sőt, megtartásával erősítik a demokráciát.
A meggyilkolt elnökjelölt nagybátyja a hatalmat vádolta. Szerinte az állam nem biztosított megfelelő védelmet Fernando Villavicencionak. „Olyan embert gyilkoltak meg, aki húsz éve küzdött a korrupció ellen, és aki valószínűleg megnyerte volna a választásokat. Ilyen módon kell intézni ezt? Hogy lehet így választásokat nyerni?”
2020 és 2022 között megkétszereződött a gyilkosságok száma Ecuadorban, ahol katonák őrzik majd a szavazóhelyiségeket az elnökválasztáson.
HVG