Jövő szombaton megkezdődik Magyarország történetének legrangosabb sporteseménye, a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, amelyen a nemzetközi szövetség 8,498 millió dollár (2,97 milliárd forint) pénzdíjat oszt ki. Ez is rekord itthon, az eddigi csúcsot a tavalyi budapesti vizes vb tartotta, amelyen összesen 5,72 millió dollárt (akkori árfolyamon 2,2 milliárd forintot) kaptak az érmesek és a helyezettek.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) a hivatalos honlapján tette közzé a budapesti világbajnokság pénzdíjait
A WA ugyanannyit fizet, mint a tavalyi, eugene-i vb-n, de akkor emelt az összegen, és azt kommunikálta, hogy az orosz szövetségre a doppingolás miatt kiszabott büntetés biztosította az alapot. Az egyéni versenyszámok győztesei 70 ezer dollárt kapnak, az ezüstérmesek 35 ezer dollárt, a bronzérmesek 22 ezer dollárt. A negyediktől a nyolcadik helyig sorrendben 16, 11, hét-, hat- majd ötezer dollár jár. A váltók győztesei csapatonként 80 ezer dollárt kapnak, a második helyezettek 40 ezer dollárt, a harmadik helyezettek 20 ezret. Utánuk 16 ezret, 12 ezret, nyolcezret, hatezret és négyezret érnek a helyezések.
Aki világcsúcsot ér el, annak 100 ezer dollár bónusz üti a markát, ugyanakkor a világcsúcs beállításáért nem fizetnek
A tavalyi vb-n a rúdugrásban 621 centis rekorddal győztes svéd Armand Duplantis, a női 400 méter gáton 50,68 másodperccel első amerikai Sydney McLaughlin-Levrone, valamint a női 100 méter gáton még az elődöntőben 12,12 másodpercet futó nigériai Tobi Amusan mehetett a kasszához. Amusan a döntőben aztán 12,06-tal győzött, de a hitelesítéshez szükségesnél nagyobb, 2,5 métes/sec-os hátszélben.
A nigériai atlétanőről a közelmúltban kiderült, hogy egy éven belül három alkalommal is elmulasztotta a doppingellenőrzést, ami doppingvéségnek minősül. Amusan fellebbezett. A WA közölte, tisztáznia kell magát, s ha ezt megteszi, rajthoz állhat Budapesten. McLaughlin-Levrone új kihívást keresve nálunk 400 méter síkon indul, a duplázást a feszes időrend nem teszi lehetővé. A vb-n a pénzdíjazás 8,498 millió dollár lesz, ami 2,97 milliárd forint.
Viszonyításként: a tavalyi budapesti vizes vb-n a nemzetközi szövetség 5,72 millió dollárt (2,2 milliárd forintnál) osztott szét az érmesek és a helyezettek között.
Harmincnyolc egyéni címvédő a budapesti világbajnokság mezőnyében
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség közzétette, hogy a budapesti vb-n 202 ország több mint 2187 atlétája áll rajthoz. A végleges nevezési lista alapján a tavalyi vb 44 egyéni győztese közül harmincnyolcan jelezték részvételüket a magyar fővárosban. A jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce tovább javítaná csúcsát, és hatodik világbajnoki címét nyerné meg női 100 méteren, és a hatodik vb-aranyérmére hajt Pawel Fajdek, a lengyel kalapácsvető is.
A vb-n minden idők legnagyobb létszámú magyar csapata, 63 hazai atléta indul. Közülük 32-en szereztek indulási jogot a kvalifikációs lista alapján, a rendező ország jogán pedig 31 megfelelő tudásszinttel rendelkező atlétát nevezhetett a magyar szövetség, melyet a WA jóváhagyott.
Forrás: Magyar Nemzet
Post Views: 1