Hillary Clinton: Rendszerváltásra van szükség

Hillary Clinton: Rendszerváltásra van szükség

MH/MTI
2023. november 10. péntek. 9:19
Frissítve: 2023. november 10. 9:46

A volt amerikai first lady, szenátor, külügyminiszter és 2016-os elnökjelölt videokapcsolaton keresztül beszélt a szingapúri Bloomberg New Economy Forumon.

„A Hamász nem partner semmiféle békében vagy kétállami megoldásban” – mondta Clinton a Bloomberg főszerkesztőjének, John Micklethwaitnek. Hozzátette, hogy a békét a Palesztin Hatóság érheti el.

Arra a kérdésre, hogy Netanjahu képes-e tárgyalni a kétállami megoldásról, Clinton így válaszolt: „Nem hiszem, hogy erre bármilyen bizonyíték lenne. Szerintem az izraeli népnek kell majd döntenie a vezetéséről”.

Clinton a gázai tűzszünet valószínűségéről is nyilatkozott, mondván, hogy az „befagyasztaná a helyzetet a Hamász javára”, és ezért Izrael valószínűleg nem fogadná el.

Netanjahu talán hajlandó lenne elfogadni a „humanitárius szüneteket”, hogy a segélyek eljuthassanak a gázai civilekhez, és a Hamász szabadon engedhesse az október 7-i támadások során ejtett túszokat – tette hozzá.

Clinton szerint Joe Biden elnök számára „kihívás” lesz rávenni a kongresszust, hogy hagyjon jóvá egy Izraelnek és Ukrajnának szánt finanszírozási csomagot, de „kemény tárgyalásokkal” lehetséges. A demokrata többségű szenátus blokkolta a republikánus többségű képviselőházi törvényjavaslatot, amely csak Izraelt finanszírozta, és ragaszkodott a Fehér Ház javaslatához, amely ezt a kettőt – a Tajvan és a bevándorlás finanszírozásával együtt – 106 milliárd dollárra összevonta.

Mintegy 25 percig beszélt a Capella Singapore szállodában az éves rendezvényre összegyűlt közönség előtt, akiket a Straits Times „globális vállalati és kormányzati vezetők”-ként jellemzett.

Clinton férje, Bill Clinton 1993 és 2001 között volt elnök. Ezt követően két cikluson át volt az amerikai szenátus tagja, majd 2008-ban elindult az elnökválasztáson, de az előválasztáson alulmaradt Barack Obamával szemben. Vigaszdíjként Clintont a külügyminisztérium élére helyezték 2013-ig, amikor visszavonult, hogy családi alapítványát vezesse – és előkészítse második elnökjelöltségét. 2016-ban ő számított a győzelem esélyesének, és a WikiLeakset, az FBI-t, Oroszországot és az „álhíreket” hibáztatta a republikánus kihívóval, Donald Trumppal szembeni vereségéért.

Írta a Magyar Hírlap