Két EU-tagállam 50 százalékkal növelte az orosz LNG behozatalát

Két EU-tagállam 50 százalékkal növelte az orosz LNG behozatalát

Az agytröszt kedden közzétett jelentésében azt írta, hogy az EU LNG-kapacitása és a kereslet közötti szakadék tovább nőtt, ami az Oroszországból származó importot tovább növeli.

Az orosz LNG európai importja január és szeptember között stabil maradt a 2022-es év azonos időszakához képest – írta az IEEFA, hozzátéve, hogy a belgiumi és franciaországi terminálok továbbra is szállítottak LNG-t az oroszországi Jamal projektből.

Az EU 2023 januárja és júliusa között 41 milliárd eurót költött LNG-importra, a legnagyobb kedvezményezettek az Egyesült Államok (17,2 milliárd euró), Oroszország (5,5 milliárd euró) és Katar (5,4 milliárd euró) voltak – áll a jelentésben.

“A gázkereslet csökkenése megkérdőjelezi azt a narratívát, hogy Európának több LNG-infrastruktúrára van szüksége energiabiztonsági céljai eléréséhez. Az adatok azt mutatják, hogy nem” – mondta Ana Maria Jaller-Makarewicz, az IEEFA elemzője.

“A GÁZFOGYASZTÁS CSÖKKENTÉSE FELÉ TETT JELENTŐS ELŐRELÉPÉS ELLENÉRE AZ EURÓPAI ORSZÁGOK AZT KOCKÁZTATJÁK, HOGY AZ OROSZ CSŐVEZETÉKEKTŐL VALÓ FÜGGŐSÉGET EGY FELESLEGES LNG-RENDSZERRE CSERÉLIK, AMI MÉG INKÁBB KITESZI A KONTINENST AZ INGADOZÓ ÁRAKNAK” – TETTE HOZZÁ.

Az EU az ukrajnai konfliktus kezdete óta megtiltotta az orosz tengeri olaj behozatalát, és drasztikusan csökkentette a Moszkvából érkező vezetékes gázszállítmányokat. Az LNG azonban mindeddig szankciók nélkül maradt, annak ellenére, hogy számos uniós tisztviselő ismételten felszólított a bevezetésükre.

Írta a Magyar Hírlap