A „Le bassin aux nymphéas” (Tavirózsás tó) című, két méter széles festmény Claude Monet híres „Tavirózsák” sorozatának része, amely a vízen átcsapó fényt ábrázolja, ahogy a tavirózsák és fűzfák tükörképét vetíti a vízre.
A jó ideig nem látott festmény várhatóan több mint 65 millió dollárt fog érni, amikor a Christie’s aukciósház 20. századi művek november 9-i esti New York-i árverésére kerül – adta hírül a Christie’s aukciósházra hivatkozva a CNN.
Az 1917-1919 körül festett kép Monet életének utolsó időszakából származik, amikor Monet egy sor olyan, tavirózsákat ábrázoló művet készített, amelyek ma világszerte múzeumokban láthatók.
A festmény az elmúlt több mint 50 évben egy családi gyűjteményben volt, „kifogástalanul megőrizve és elrejtve” – mondta Max Carter, a Christie’s 20. és 21. századi művészetért felelős vezetője egy nyilatkozatban.
„Monet esetében úgy tűnt, már mindent láttunk és elmondtunk” – tette hozzá Carter. „A Le bassin aux nymphéas, amelyet még soha nem állítottak ki vagy kínáltak aukcióra, azonban a legritkább dolog: egy újra felfedezett remekmű”.
Kivételes azonban, hogy a Les Saules, Giverny (Fűzfák, Giverny) című, 1886-ban készült tájkép is újra felbukkant a francia műkincspiacon, ahol Monet festményei egyre ritkábbak.
Claude Monet francia impresszionista festő 1948 óta magántulajdonban lévő festményének ára akár hárommillió eurót is érheti, amikor még ebben a hónapban kalapács alá kerül Párizsban – közölte az Ader aukciósház.
Ez az egyik a mintegy három tucatnyi tétel közül az Ader aukciósház impresszionista és modern művészeti alkotásokat felvonultató, november 24-én a Hotel Drouot-ban megrendezésre kerülő árverésén.
„Claude Monet ilyen méretű, ilyen dimenziójú festményei már nem igazán léteznek a francia családok körében. Többnyire nagy múzeumokban vagy külföldi gyűjteményekben találhatók, de Franciaországban nagyon ritkán” – mondta David Nordmann, az Ader aukciósház vezetője a Reutersnek az árverés előzetese kapcsán.
„Ez egy nagy esemény a francia piac számára” – tette hozzá.
Monet olajfestménye – amely 73 cm x 92 cm méretű – egy zsidó származású család tulajdonában volt, és Párizs központjában lévő luxuslakásukban volt kiállítva. A család nagyapja 1948-ban vásárolta a festményt egy nizzai galériából, és azóta is a család tulajdonában maradt.
Bár nem olyan híres, mint Monet tavirózsás képei vagy a Gare Saint Lazare festményei, amelyekért akár 100 millió eurós árat is el lehet érni, a „Les Saules, Giverny” a művész jellegzetes stílusát hordozza.
„Ez egy Claude Monet-ra jellemző mű, különösen az ecsetvonások és az, ahogyan a fényt kiemeli” – mondta Nordmann.
Monet 1883-tól 1926-ban bekövetkezett haláláig a Párizstól nyugatra fekvő Givernyben talált megnyugvást, ahol egy rózsaszín stukkós házban alakította ki állandó otthonát és műtermét, japán stílusú kertet alakított ki virágokkal és fákkal, amely egy tavirózsákkal teli tó körül terül el, és amely számos festményét ihlette.
Az árverésen Mary Cassatt amerikai festőnő egy műve is szerepel. A „Portrait de Jeune Fille au Chapeau Blanc” (Portré egy fehér kalapos fiatal nőről) című művet 800 ezer – 1,2 millió euró értékűre becsülik.
A jelentős Monet-festményekért korábban elképesztő összegeket fizettek az árveréseken. A „Tavirózsák” sorozat egy alkotása 2018 májusában 84,7 millió dollárért kelt el a Christie’s-nél, míg egy évvel később a „Szénakazlak” sorozat egyik festményéért 110,7 millió dollárt adtak a Sotheby’s-nél.
HVG