Itthon: Dagadnak a várólisták, már 48 ezer ember vár műtétekre

Itthon: Dagadnak a várólisták, már 48 ezer ember vár műtétekre

A szakértő szerint az ellátórendszer nem igazán érdekelt a várólista rövidítésében.

Tovább duzzadnak a várólisták, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint jelenleg már 48 ezer beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra, a kötelező várólistákon pedig több mint 41 ezren vannak rajta – írja az economx.hu, hozzátéve, hogy utóbbi listát 13 műtéti típusnál kötelező vezetni az intézményeknek, a 48 ezres listán ennél sokkal több műtéti típus szerepel.

A novemberi NEAK-adatok szerint:

  • 12,9 ezer beteg vár szürkehályog-műtétre
  • 11 ezren várnak térdprotézis-műtétre
  • 6,6 ezren csípőprotézis-műtétre

A portál egy szakértőt is megszólaltatott az ügyben. Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakközgazdász szerint az ellátórendszer nem igazán érdekelt a várólista rövidítésében, az orvosok ugyanis fix fizetést kapnak, és nincs semmilyen motiváló tényező az orvosi bérrendszerben. Hozzátette, korábban a hálapénz motivációs eszköz volt, de nem volt jó a borítékos rendszer sem. Szerinte jó minta lehetne a nyugat-európai országok kórházaiban bevezetett indikátorrendszer, amely a teljesítményt és a minőségi mutatókat is figyelembe veszi.

„Ma már az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező családok is inkább összeadják a 2 millió forintnál is drágább csípőprotézis-műtét árát a magánellátásban, mint hogy éveket várakozzanak az állami egészségügyben”

– fogalmazott.

Mint mondta, hiba volt, hogy „ennyire engedtük felnőni a magánegészségügyi szektort”, de ha már így alakult, akkor külföldi példák alapján össze kellene kapcsolni a magán és az állami betegellátó rendszert, ez pedig az állam feladata lenne. Példaként említette, ha a NEAK tudja, hogy havonta ezer csípőprotézis műtétet kellene elvégeznie, de csak 700-hat tud az állami kórházrendszer kivitelezni, akkor 300 műtétet az állam vásároljon meg a magánszolgáltatóktól.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG