Az olaszok lázadnak, nem akarnak a bevándorlókhoz alkalmazkodni

Az olaszok lázadnak, nem akarnak a bevándorlókhoz alkalmazkodni

Gönczöl András
2023. október 31. kedd. 12:30
Frissítve: 2023. október 31. 12:31

– A helyzetünk drámai, a segélykiáltás egy olyan területről érkezik, amely az agresszív iszlamizáció mindennapjait tapasztalja, progresszív és nyugtalanító fordulat az igazi fundamentalizmus jelenségei felé. Monfalconéban az iszlám vallású polgárok magas száma – több mint 33 százalék – a települést teljesen átalakította, ahol az olaszok egyre kevésbé érzik magukat otthon. Anna Maria Cisint polgármester már régóta beszél az együttélés nehézségeiről, amelyet az a tény is nehezít, amely szerint „ezek az emberek nem azt a benyomást keltik, hogy beilleszkedni szeretnének, hanem úgy élnek, mintha a származási országukban élnének”.

Egyes imámok radikális prédikációja lehetetlenné teszi a helyi közösséggel folytatott párbeszéd lehetőségét, sőt megerősíti a saría által meghatározott normák szigorú alkalmazását, Allah diktálta, és ezért véglegesnek tekinthető iszlám törvényt, amelyet érinthetetlenként kezelnek. Ennek a jelenségnek a legemblematikusabb lakmuszpapírja a monfalconei iskolák helyzete, ahol jelentősen megnőtt azoknak a lányoknak a száma, akik fekete fátyollal eltakarva jelennek meg az órákon, amely alól csak a szemük kandikál ki. „Már az iskolában megértjük, hogy az iszlám kultúra miképpen bánik a nőkkel. A családok érdektelenek a lányok iskolai oktatásában, olyannyira, hogy egy bizonyos életkorban – amelyet alkalmasnak tartanak a házasságra – a lányokat eltávolítják az iskolából. A férfiak viszont sokkal nagyobb szabadságot kapnak” – beszélt Cisint polgármester az ilGiornale.it-nek.

A számok tükrében könnyű megérteni, hogy ennek az iszlamizációs folyamatnak milyen következményei vannak Monfalconéban, ahol az olaszul nem beszélők aránya az iskolában gyermekkortól a középiskolás korig eléri a 64 százalékot, de bizonyos osztályokban eléri a 90 százalékot is. Egy olyan 27 ezer lakosú településen, mint Gorizia, a helyzet még tragikusabb. Összehasonlításképpen vegyük figyelembe, hogy Milánó nagy részén – ahol szintén fennáll a probléma – a diákok 25,5 százaléka külföldi.

„Ezen adatok ismeretében senki sem csodálkozik, felfoghatatlan helyzetek teremtődnek. Egy első órán például megtudtam, hogy a tanár egy kutya képét akarta lerajzolni, amelyet azonban a muszlimok tisztátalan állatnak tartanak, így a kutya ábrázolása kikerült a tananyagból” – mesélte az igazgató.

Egy másik jellemző epizód főszereplője egy középiskolai tanár, aki az év végi vizsgákon nem tudta azonosítani a saját tanulóit, mivel arcukat teljesen elfedte a burka.

Ebben az összefüggésben a radikalizálódáshoz kapcsolódó veszélyek konkrétak. Az elmúlt években Monfalcone polgári hatóságai megmentettek négy iszlám vallású lányt, akik családjukban erőszaknak és zaklatásnak voltak kitéve, és védett létesítményekbe vitték őket. Különösen azokat a helyzeteket figyelik meg, amelyekben a fundamentalizmus dogmatikussá, mindennapi életstílussá válik. Még inkább most, terrorriadó idején, amikor fennáll annak a veszélye, hogy nemcsak a fanatikusok, hanem az elkeseredett egyének is fenyegetést jelentenek. Nagy a feszültség a világban, nem sok kell ahhoz, hogy egy tébolyult ember potenciális terroristává változzon. Ezenkívül a közelmúlt történelme megmutatja, hogy bizonyos erőszakos prédikációk milyen hatással vannak azokra a külföldiekre, akik ellenállnak az integrációnak, és meg vannak győződve arról, hogy mindenekelőtt az iszlám jognak kell érvényesülnie, fogalmaz az olasz lap munkatársa.

Monfalconéban Cisint polgármester egy olyan rendelkezésen dolgozik, amely megtiltja a teljes fátyol, a burka vagy a nikáb használatát, legalábbis az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokban. „Ez elsősorban biztonsági kérdés” – magyarázta a polgármester, aki arra kérte a nemzeti hatóságokat, hogy megfelelő szabályok meghozatalával támogassák ezt az ügyet, és fordítsanak nagyobb figyelmet erre a kérdésre. „Más európai országokban, még azokban is, amelyeket nem a jobbközép irányít, már léteznek ilyen szabályok. Riadó!” – az emberek nagy többsége úgy tesz, mintha minden normális lenne migrációs ügyben, hallgatnak, csendben maradnak, így egy másik veszélyes „fátyolt” kreálnak, amelynek a neve képmutatás.

Írta a Magyar Hírlap