Világ: 18 hónapon belül már a harmadik vezető halt meg hirtelen az ukrajnai háborút kritizáló Lukoil igazgatótanácsából

Világ: 18 hónapon belül már a harmadik vezető halt meg hirtelen az ukrajnai háborút kritizáló Lukoil igazgatótanácsából

Vlagyimir Nyekraszov 66 évesen halt meg szívbénulásban, vagy legalábbis ezt mondják róla.

18 hónapon belül már a harmadik vezető halt meg hirtelen az ukrajnai háborút kritizáló Lukoil igazgatótanácsából – írja a Daily Mail. Vlagyimir Nyekraszov 66 évesen halt meg szívbénulásban, vagy legalábbis ezt mondják az orvosai.

A Lukoil körüli rejtélyes halálesetek sorát Alekszandr Szubbotyin nyitotta meg, aki korábban a vállalat vezető menedzsere volt és azt követően vesztette életét 2022 májusában – legalábbis az orosz propagandasajtó szerint – hogy egy sámán közreműködésével nyílméregbékával próbálta kúrálni a másnapját.

A második a Lukoil környéki fura halálesetek között tavaly szeptemberben történt, amikor Ravil Maganov a Lukoil igazgatótanácsának akkori elnöke kiesett egy moszkvai kórház ötödik emeletéről. A hivatalos verzió szerint a szívbeteg Maganov kontrollra érkezett a kórházba, majd egy a kamerák által nem belátott területen kilépett az erkélyre elszívni egy cigarettát, ahonnan a mélybe zuhant.

A háborút bíráló kevés orosz cég egyike a Lukoil, amelynek elnöke „lezuhant az ötödikről”

Kiesett az egyik moszkvai elitkórház ötödik emeleti ablakából és szörnyethalt Ravil Maganov, a legnagyobb orosz olajipari magáncég, a Lukoil igazgatótanácsi elnöke. Az orosz állami sajtó öngyilkosságról ír, ám ezt nem érdemes készpénznek venni, hiszen az év eleje óta már legalább nyolc olyan vezető orosz üzletember halt meg furcsa körülmények között, aki a gáz- illetve az olajiparban tevékenykedett.

A Lukoil amellett, hogy a legnagyobb orosz olajipari magáncég, azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az ukrajnai háború kitörését követően nem állt be a Kreml nácítlanító narratívája mögé, hanem diplomáciai megoldást sürgetett a konfliktusra.

De nem csak a Lukoil háza táján aratott a halál az elmúlt két évben, korábban a Gazpromnál is gyanúsan sok vezető költözött a másvilágra a lehető legkülönfélébb módokon.

Vlagyiszlav Avajev, a Gazprombank egykori alelnöke és Szergej Protoszenya, a részben Gazprom-tulajdonban lévő Novatek gázkitermelő cég egyik vezetője a hivatalos verzió szerint kivégezte családtagjait, majd öngyilkosságot követett el.

Leonyid Sulman a Gazprom Invest logisztikai vezetőjét Szentpétervárhoz közeli házában találták felvágott erekkel, míg Alekszandr Tyulakov állítólag saját garázsában akasztotta fel magát.

A Gazpromhoz hivatalosan nem köthető, ám gáz- és olajkereskedelemmel foglalkozó, ukrajnai származású orosz milliárdost, Mihail Watfordot angliai házában találták meg holtan tavaly februárban, de erőszakos halált halt pár hónapra rá, júliusban a Gazprommal közeli üzleti kapcsolatokat ápoló Jurij Voronov is, aki agyonlőtte magát, majd két hónappal később az orosz sarkvidéki térség olaj- és gázmezőinek hasznosításáért felelős vállalat igazgatója, Ivan Pecsorin is a tengerbe fulladt Vlagyivosztok közelében.

HVG