Tech: Ki cukorbeteg? Csak bele kell beszélni 10 mp-ig a telefonba, a mesterséges intelligencia ennyiből megmondja

Tech: Ki cukorbeteg? Csak bele kell beszélni 10 mp-ig a telefonba, a mesterséges intelligencia ennyiből megmondja

Vérvétel nélkül képes kimutatni a Kick Labs biotechnológiai vállalat mesterséges intelligenciával (MI) megtámogatott hangelemző programja, ki diabéteszes.

Ha valakinél felmerül a cukorbetegség gyanúja, akkor időt és energiát kell áldoznia arra, hogy eljusson egy vérvételre. Az otthoni tűszúrásnál precízebb laboratóriumi vizsgálat után aztán kiderül, valóban van-e ilyen egészségügyi problémája. Ennél jóval egyszerűbbé is válhat a diagnosztizálás, ezt ígéri a Kick Labs nevű biotechnológiai cég.

A vállalat által kifejlesztett, MI-alapú rendszer egy 10 másodperces okostelefonos hangfelvételből igen nagy pontossággal megállapítja, fennáll-e a beszélőnél a 2-es típusú cukorbetegség. A módszert a Mayo Clinic Proceedings: Digital Health című tudományos lapban közölték le.

A rendszer fejlesztésének legutolsó fázisában 267 fő vett részt. Közülük 192 fő nem volt cukorbeteg, míg 75 főt 2-es típusú diabétesszel diagnosztizáltak. Mindenkit arra kértek, hogy egy megadott kifejezést mondjanak fel az okostelefonjukra, naponta legfeljebb hat alkalommal, két héten keresztül. A kimondott kifejezés a beszéd tempójától függően 6–10 másodperces felvételeket eredményezett.

A 18 465 hangfelvétel elemzése során azt találták, hogy a 14 akusztikus jellemző közül több – például a hangmagasság és az intenzitás – különbözött a cukorbetegek és a nem cukorbetegek beszédében. Bár ezeket a különbségeket az emberi fül nem képes hallani, a jelfeldolgozó szoftver érzékeli a változást.

Ebből kiindulva a tudósok létrehoztak egy mesterséges intelligenciával megtámogatott programot, amely a beteg sajátosságait – életkort, nemet, magasságot és súlyt – figyelembe véve elemzi a hangfelvételeket. A pontossága figyelemreméltó:

a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők 89, valamint a férfiak 86 százalékát tudja kiszűrni a rendszer.

A jelenleg alkalmazott, hagyományos tesztek 85–92 százalékos pontossággal működnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG