Berlinben palesztinbarát tüntetések zajlottak, különösen a Neukölln negyedben, ahol sok közel-keleti bevándorló él. Ezek a tüntetések összecsapásokhoz vezettek a rendőrséggel, és voltak olyan felhívások, hogy a területet „Gázává” kellene változtatni.
A német hatóságok, köztük Olaf Scholz kancellár, a holokausztból eredő német történelmi felelősség miatt támogatásukról biztosították Izrael állam létét és biztonságát. Németországban azonban nem mindenki osztja ezt a nézetet. A politikai baloldalon egyesek azzal érvelnek, hogy a
palesztinbarát tüntetések betiltása az állam túlkapása, és elfojtja a gázai civil áldozatokkal kapcsolatos jogos aggodalmakat.
Ezzel párhuzamosan a németországi zsidó közösségen belül egyre nagyobb a félelem, mivel az Izrael és a Hamász közötti konfliktus során megszaporodtak az antiszemita incidensek.
Történelmi felelősség a holokausztért
Ezek közé az incidensek közé tartoznak a zsidó közösségi központok és magánszemélyek elleni támadások, valamint olyan házak Dávid-csillaggal való megjelölése, ahol zsidók élnek. Aggodalomra ad okot, hogy a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos erőszak és retorika súlyosbítja az antiszemitizmust Németországban. Míg egyesek ezt a bizonyos bevándorló népességből származó „importált antiszemitizmusnak” tulajdonítják, fontos megjegyezni, hogy antiszemita incidenseket szélsőjobboldali szélsőségesek is elkövettek. Ez összetett és kihívásokkal teli helyzetet eredményezett Németországban, ahol mind a szélsőbaloldali, mind a szélsőjobboldali elemek ellenzik az ország Izrael támogatását.
A szöveg rávilágít az Izrael-Hamász konfliktussal kapcsolatos feszültségek kezelésének nehézségeire egy olyan országban, amely történelmi felelősséggel tartozik a holokausztért, és amelynek növekvő zsidó közössége egyre növekvő antiszemitizmussal néz szembe.
Írta a Magyar Hírlap