„Ez a szemét tényleg golyót érdemelne!”

„Ez a szemét tényleg golyót érdemelne!”

Gyárfás Tamás védője, Zamecsnik Péter a jövő héten fejezi be perbeszédét, s az eddig elhangzottak alapján aligha kétséges, hogy védencére, a Nap Tv egykori tulajdonosára bűncselekmény hiányában kér majd felmentést az igazságszolgáltatás első rendű fórumától.

Zamecsnik szerint ugyanis ebben a perben megfordultak a szerepek. Perbeszédében azt hangsúlyozta, hogy a vád légvárakra épül, nem az ügyészség bizonyította, hogy a védence bűnös, hanem a védelem azt, hogy ártatlan. A vád szerint viszont Gyárfás Tamás volt az, aki 1997-ben felbujtotta az alvilág ismert szereplőjét, Portik Tamást, hogy ölesse meg üzleti riválisát, a Vico-birodalom fejét, a médiacézárként emlegetett Fenyő Jánost. Az ügyészség álláspontja szerint Gyárfás előbb Tasnádi Pétert bízta meg a gyilkosság megszervezésével 1997 szeptemberében, aki azonban csak a vérdíj egy részét tette zsebre, a megbízást nem teljesítette.

Ezt követően testálta a feladatot a Nap Tv tulajdonosa Portik Tamásra, az olajszőkítési ügyekből ismert vállalkozóra, hogy ölesse meg üzleti riválisát, végleg lezárandó a köztük lévő agresszív, háborúskodásba torkolló üzleti vitákat. A gyilkosságot aztán a szlovák bérgyilkos, Jozef Rohác hajtotta végre 1998. február 11-én, aki a Margit-híd budai hídfőjénél ölte meg Fenyő Jánost.

A bíróság novemberre tervezi az első fokú eljárásban az ítélethozatalt, ám ez még változhat, ugyanis a másodrendű vádlott, Portik Tamás ismét – immár hatodszorra is – ügyvédet váltott, ami a bíróság számára is csak szerda este derült ki. Hogy a csütörtöki tárgyalást emiatt ne kelljen elhalasztani, a bíróság hivatalból rendelt ki védőt Portik mellé, ám a kirendelt ügyvéd gyorsan haza is mehetett, mivel a vádlott új védőt bízott meg, aki a meghatalmazással együtt érkezett meg a tárgyalóterembe. Délutánra az is kiderült, hogy Portik végül visszatért első védőjéhez, ismét Szikinger István látja majd el a védelmét, s ismerteti a perbeszédet. Maga Portik Tamás is úgy tervezi, hogy három napig fog beszélni az utolsó szó jogán. A vád képviselője egyébként Gyárfás Tamásra tizenkét év fegyházbüntetést kért, míg Portikra életfogytiglan tartó büntetés kiszabását indítványozta.

Zamecsnik Péter, Gyárfás védője a csütörtöki tárgyaláson nyomatékosította, hogy Portik Tamás húsz évvel ezelőtt hiába rögzítette a Gyárfás Tamással zajló beszélgetéseit, minden igyekezete ellenére sem tudta őt lépre csalni, kimondatni vele, hogy az ő felkérésére ölték meg Fenyő Jánost.

Emlékeztetőül: Portik a Gyárfással történt találkozásain titokban rögzítette a vele folytatott beszélgetéseit. A kazettákat bejelentés alapján a Farkasréti temetőben találta meg a rendőrség, s a vádirat ezek közül mintegy ötszáz percnyi hanganyagot tett a vád részévé. Portik ezeket a kazettákat egy ismerősére, D. Istvánra bízhatta, aki egy tanúként meghallgatott társával együtt lemásolta azokat, és kimazsolázta a hangfelvételeket, amelyekkel később megpróbálták Gyárfást zsarolni, ám nem jártak eredménnyel. A perben maga Portik is azt állította, hogy a hangfelvételek manipuláltak, a szakadások tényét szakértő is megállapította. Ennek kapcsán Gyárfás védője perbeszédében azt mondta, amíg az eredeti felvételek bizonyítékként nem állnak rendelkezésre, erős a kétség, hogy hitelesnek tekinthetők-e a vádhoz csatolt felvételek.

Zamecsnik Péter idézte Varga Zoltán igazságügyi hangtechnikai szakértő jelentését is: „Ebben a szakvéleményben az lett megállapítva több esetben, hogy manipuláció gyanúja merült fel, ami valószínűsítő súlyú megállapítás” – olvasható az anyagban.

Miután Zamecsnik a vádirat számos állítását a korábbi tárgyalási napokon dokumentumokkal cáfolta, a vádirat kiegészítéseként az ügyészség két védett tanút is felvonultatott. A 4. számú tanú azt állította, hogy 2017. szeptember 27-én ő adta át Gyárfás Tamásnak azt az irományt, amelyben a Portik és Gyárfás Tamás között zajlott beszélgetések kivonatai voltak. Azt vallotta, azért ő kapta ezt a feladatot, mert tudták, hogy ő már régebbről ismerte Gyárfás Tamást. Ő ugyanis 1997-ben már járt nála, amikor átadta neki Horváth Tamás üzenetét (hogy ő kicsoda, az nem derült ki – a szerk.), miszerint a dolgok realizálódnak. Bár semmi sem támasztotta alá, hogy ez igaz, a hatóság szerint ez a Fenyő-gyilkosságra vonatkozhatott.

A tárgyaláson kiderült, a 4. számú tanú úgy tudta, ő egyoldalas anyagot adott át Gyárfásnak, holott az valójában ötoldalas volt, amit Gyárfás 2017. november 27-én át is adott a rendőrségnek. Gyárfás Tamás és felesége a Nemzeti Nyomozó Irodán bemutatott fotókból a küldöncöt felismerte, aki majdnem kopasz volt. A 4. számú tanúnak viszont dús a haja. A bíróság bekérte a fotókat és összevethette az általa monitoron látott személlyel, aki csak kitalálta, hogy Gyárfással valaha is találkozott.

A 40. számú védett tanút egy másik ügyben 1997. január 9-én tartóztatták le. Ő azt állította, az őrizetbevétele előtt, 1997 január elején Fenyő János kiszállt a január 10-én záruló, Portik Tamással közösen tervezett országos kereskedelmi TV-pályázatból, mert megtudta, hogy Portik abba Gyárfás Tamást is be akarja vonni. Miután a 4. számú tanú szerint néhai Gyenes J. András (a Népsport egykori főszerkesztő-helyettese – a szerk.) a Művészinas étteremben Portikkal közölte, hogy néhány nap alatt már nem tud máshonnan pénzt szerezni, Portik haragra gerjedt, Gyárfás pedig a 40. számú tanú előtt azt mondta neki: ez a szemét tényleg golyót érdemelne.” A tárgyaláson kiderült: Gyenes J. András soha sem járt a Művészinas étteremben, soha nem látta, nem is ismerte a 40. számú tanút és Portikot sem.

A védő kitért arra is, hogy a Fővárosi Főügyészség a bíróságnak 2022. január 25-én vádirat kiegészítést nyújtott be: „Fenyő János levelet juttatott el a Bank-Austria-GiroCredit Investment Ltd.-hez, tájékoztatva őket arról, hogy Gyárfás Tamás ellen adócsalás miatt büntetőeljárás folyik. A sértett célja ezzel az volt, hogy a bank ne folyósítson hitelt a vádlott cégének, továbbá, hogy a vádlott frekvenciapályázaton történő esetleges elindulását megakadályozza.”

Zamecsnik Péter közölte, hogy a hatóság ennek sem járt utána. Ezzel szemben a védelem megszerezte a hivatkozott levelet. Ebben szó sincs arról, hogy Gyárfás Tamás ellen adócsalás miatt büntetőeljárás folyik. A védő szerint nincs arra sem semmilyen bizonyíték, amit Tasnádi tanúként állított, hogy Gyárfástól kétszer hatmillió forintot kapott úgymond előlegként. Az egyik rendőri jelentés arról ír, hogy Gyárfásban „mély indíttatású gyűlölet volt” Fenyő iránt, s hosszas pereskedés volt köztük a Nap Tv-ért folyt harcban. Valójában a választottbíróság 1997 szeptemberében kétórás ülésen döntött a jogvitában Gyárfás javára. Abban a hónapban amikor a vád szerint Gyárfás megbízta Tasnádit Fenyő megöletésével.

Gyárfás védője jövő hét csütörtökön fejezi majd be perbeszédét.

Írta a Magyar Hírlap