Koromsötétben, egy lépcsőházban várták a magyarok Izraelben, hogy véget érjenek a rakétacsapások

Koromsötétben, egy lépcsőházban várták a magyarok Izraelben, hogy véget érjenek a rakétacsapások

Egy társasház lépcsőházában húzták meg magukat szerdán a magyar állampolgárok a gázai határtól tíz kilométerre fekvő Askelónban, mialatt odakint rakéták csapódtak be. Az áramellátás szünetel, ezért a sötétben várták, hogy a légicsapás csendesüljön. Azt mondák: van köztük, aki sokkos állapotban van.

Száz méterre a házuktól egy rakéta repesze csapódott be, a lövedéktől a házuk ablakai is megremegtek.

A felvételeket az M1-nek eljuttató magyar állampolgár elmondása szerint családlátogatásra érkezett a múlt héten Izraelbe. Hétfőn kellett volna hazaindulnia, de a járatát törölték. Egy pénteki járatra van jegye, de attól tart, azt is törölni fogják. Hétfőn jelentkezett a konzuli védelemre, de azóta még nem sikerült járatot biztosítani számára.

Az evakuáció rendkívül nagy kihívást támaszt a nemzetközi közösség elé, az izraeli repülőtereket ugyanis a légicsapások miatt többször lezárták, járatok százait törölték.

Izrael lakosságának csaknem egyötöde – mintegy kétmillió ember – kettős vagy külföldi állampolgár, és nagyon sok, évi több mint 4,5 millió turista érkezik az országba.

Dániából például csak szerdán indult útnak egy katonai szállítógép, holott ezerkétszáz dán állampolgár van Izraelben, és kilencven a palesztin területeken. A finn külügyminisztérium is szerdán közölte, hogy hamarosan megkezdhetik a finn állampolgárok kimenekítését.

Spanyolországban szerdán landolt az első evakuációs járat: kétszáz embert hoztak haza, de még több százan várnak arra, hogy felférjenek egy újabb járatra.

Szerdán újabb öt magyar állampolgárt sikerült kijuttatni Izraelből – közölte a külgazdasági és külügyminiszter. Velük együtt három járaton összesen mintegy 330 magyart, köztük 46 gyermeket sikerült eddig hazajuttatnia a külügyminisztériumnak. Szijjártó Péter hangsúlyozta: a konzuli szolgálat munkatársai a repülőtereken is megpróbálnak lecsapni az üres helyekre, de légi úton egyre nehezebb és veszélyesebb elhagyni Izraelt.

„Azon vagyunk, hogy minél előbb mindenkit biztonságban tudhassunk, azonban a mostani háborús körülmények minden egyes döntésünknél nagyon körültekintő és óvatos mérlegelést tesznek szükségessé. De mindaddig természetesen, amíg lesznek magyar állampolgárok Izraelben, addig mindenkivel tartjuk a kapcsolatot” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Hozzátette: szárazföldi úton négy ponton, Jordánia és Egyiptom irányába lehet elhagyni Izraelt, ám ezek az átkelők a nappali órákban vannak nyitva.

Az izraeli magyar konzulátus ezen túlmenően azt javasolja a kint rekedt magyaroknak: aki tud, hajóval utazzon Ciprusra, ahonnan minden nap biztonságos repülőjáratok indulnak Budapestre.

Írta a Magyar Hírlap