Tech: Jön az Androidba a funkció: akkor is megtalálhatja a telefonját, ha elveszett, ellopták és ki is van kapcsolva

Tech: Jön az Androidba a funkció: akkor is megtalálhatja a telefonját, ha elveszett, ellopták és ki is van kapcsolva

Hamarosan megnehezíti a telefontolvajok dolgát a Google a Find My Device alkalmazás ügyes kiterjesztésével. Nem baj, ha a telefont kikapcsolják, akkor is könnyű lesz megtalálni.

A Google már régóta lehetővé teszi az elveszett androidos eszköz keresését, zárolását és tartalmának törlését, azonban könnyen kijátszhatta ezt egy agyafúrt tolvaj azzal, hogy egyszerűen kikapcsolta a készüléket.

Hamarosan már nem lesz lehetőség erre, ugyanis a Google bevezeti a Find My Device alkalmazás kiterjesztését, a Find My Device hálózatot (amelyről egyébként már 2021 óta lhet hallani). Ha ez ismerősen hangzik, az nem véletlen, valami hasonlót tett az Apple is a Find My hálózattal: a telefon/tablet akkor is megtalálható (lehetővé válik a földrajzi helymeghatározás), ha ki van kapcsolva.

A készülékkereső hálózat működésének hátterében az áll, hogy a legtöbb eszköz még akkor is „él” a motorháztető alatt, ha ki van kapcsolva. Ha mondjuk egy tolvaj kikapcsolja a telefont, az akkor is küld egy bluetoothos végponttól végpontig titkosított jelet, amelyet más Android telefonok fel tudnak venni, és felhasználni a hozzávetőleges helyzet meghatározásához. Mindez a háttérben történik, mindenféle felszólítás vagy értesítés nélkül. Ez azonban csak akkor igaz, ha az adott eszköz és mások készülékei is be vannak kapcsolva a készülékkereső (Find My Device) hálózatba.

© X/MishaalRahman

Egy új telefon esetében egy értesítés jelenik majd meg, amelyik javasolja, hogy engedélyezze a Készülékkereső hálózatot, amely segít „önnek és másoknak biztonságosan megtalálni az elveszett tárgyakat”. Ennek az értesítésnek feltehetően akkor is meg kell jelennie, ha a funkció a már használatban lévő androidos telefonokon és táblagépeken is elérhetővé válik.

Amikor a felhasználó a Folytatás elemre koppint a beállítási folyamatba való belépéshez, egy kétkártyás adatlap ismerteti a funkció előnyeit, nevezetesen az elveszett eszköz megtalálásának képességét és azt, hogy segít másoknak megtalálni a saját készüléküket. Alapértelmezés szerint egy eszköz csak a nagy forgalmú területeken vesz részt a hálózatban. Tehát csak akkor osztja meg az elveszett eszközök helyét a megfelelő tulajdonossal, ha a hálózat másik eszköze is észleli ugyanazt az elveszett eszközt.

A felhasználónak meg kell adnia az egyik olyan eszköz adatait, amely már csatlakozik a hálózathoz, hogy a Google ellenőrizni tudja, hogy valóban a jogos felhasználó állítja-e be a funkciót. Ezt követően a telefon vagy a táblagép a készülékkereső hálózat része lesz. A Google azonban lehetőséget ad arra is, hogy a felhasználó időnként felülvizsgálja a beállításokat, és módosítsa az alapértelmezett beállításokat, hogy növelje vagy csökkentse hardverének a hálózathoz való hozzájárulását.

Ez persze még változhat. A legjobb talán egy olyan átdolgozott felszólítás lenne, mint például: „Keresse meg Android-eszközét offline állapotban”. Ez ugyanis arra ösztönözné a felhasználókat, hogy egyszerűen éljenek a lehetőséggel, miközben hozzájárulnak a hálózat helymeghatározási pontosságának javításához is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG