Tavaly jelentették be, hogy az ország sorkatonai és hivatásos katonai állományát több mint 30 százalékkal, 1,5 millió főre akarják emelni.
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Oroszországban 27-ről 30 évre emelték a sorkatonai szolgálat felső korhatárát kedden.
Az orosz parlament alsóháza harmadik – végső – olvasatban is elfogadta a törvényjavaslatot, amelyet Andrej Kartapolov, a duma védelmi bizottságának vezetője tavaly márciusban terjesztett elő.
Az új jogszabály szerint az alsó korhatár továbbra is 18 év, ugyanakkor jövő januártól a felső korhatárt a 30. életévben határozzák meg.
A 18 és 30 év közötti férfiaknak egy év katonai szolgálatot kell teljesíteniük, vagy ennek megfelelő katonai kiképzést kapnak felsőoktatási tanulmányaik alatt.
A törvény azt is megtiltja, hogy a katonai behívóparancs kézbesítése után elhagyhassák Oroszországot a férfiak. Egy áprilisban elfogadott szabályozás értelmében ráadásul a katonai behívót már elég online kézbesíteni.
A sorkatonákat a hatályos törvényi szabályozás szerint nem vethetik be Oroszország területén kívül, és elviekben kimaradtak a tavaly őszi részleges mozgósításból is, amikor 300 ezer – korábbi katonai tapasztalattal bíró – férfit hívtak be, hogy Ukrajnában bevethessék őket.
A kedden elfogadott jogszabály rendelkezéseket tartalmaz arra is, hogy az orosz kormányzók regionális félkatonai egységeket alakíthatnak mozgósítás vagy hadiállapot idején. Ezek az egységek főként drónok és ellenséges diverzánscsoportok elhárítására, valamint terrorellenes műveletekben lennének bevethetők, illetve rendfenntartás céljából.
HVG