NYT: az akadozó ellentámadása komoly veszélyt jelent Ukrajna számára

NYT: az akadozó ellentámadása komoly veszélyt jelent Ukrajna számára

A cikk rámutat, hogy miközben az elmúlt hónapokban az egész térségben heves harcok folytak, és mind az ukrán, mind az orosz erők támadásokat hajtottak végre, a frontvonal nagyrészt változatlan maradt.

A helyzet viszonylag stabilnak bizonyult a több mint három hónapja tartó, sokat hangoztatott ukrán offenzíva ellenére. A kijevi tisztviselők a jól megerősített orosz védelmet, a kiterjedt aknamezőket és a nyugati fegyverszállítások késlekedését okolják az előrelépés elmaradásáért.

Az ellentámadás lelassulása az amerikai lap szerint “hatalmas kockázatokkal jár Ukrajna számára”.

“Ha valószínűtlennek tűnik az ország nagy területeinek visszafoglalása, a nyugati támogatás csökkenhet, akár a politikai akarat hiánya miatt, akár azért, mert nem hajlandóak több fegyvert adni” – figyelmeztet a jelentés.

Marina Miron, a londoni King’s College hadtudományokkal foglalkozó posztdoktori kutatója szerint Oroszország stratégiája Ukrajnában az, hogy

“Hagyja, hogy az ukránok nekifussanak ezeknek a védelmi rendszereknek, minél többeket megöljenek, és minél több nyugati felszerelést semmisítsenek meg”.

Szeptember 12-én Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy Kijev több mint 71 ezer katonát vesztett az ellentámadás kezdete óta, míg Szergej Sojgu védelmi miniszter a hét elején azt állította, hogy Ukrajna veszteségei csak ebben a hónapban több mint 17 ezer katonát tett ki.

Ukrajna ellentámadását az időjárási tényezők is veszélyeztethetik – folytatta a lap, hozzátéve, hogy a heves őszi esőzések szinte járhatatlanná tehetik a terepet a nyugatiak által szállított nehéz harckocsik, például az amerikai gyártmányú M1 Abramsok számára, amelyek a hét elején kezdtek el érkezni Ukrajnába.

A Kijevnek nyújtott nyugati támogatás csökkenésétől való félelem azután merült fel, hogy Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter elismerte, hogy bár országa mintegy 42 milliárd dollárnyi támogatást kapott a költségvetési hiány ellensúlyozására, “egyre kevesebben vannak azok, akik hajlandóak pénzt adni”.

Közben hétfőn a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője, John Kirby azt mondta, hogy az Egyesült Államok – Kijev fő támogatója – csak még “néhány hétig” tud katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, hacsak az amerikai kongresszus nem hagy jóvá egy új finanszírozási törvényt.

Utalt Joe Biden amerikai elnök azon kérésére, hogy újabb 24 milliárd dolláros támogatást küldjön Ukrajnának, amely azonban akadályba ütközött a republikánusok részéről, akik többször is hangot adtak elszámoltathatósági aggályaiknak, miközben az amerikai vezetőt a stratégiai jövőkép hiánya miatt bírálták.

Írta a Magyar Hírlap