Másodperceken is múlhat az emberélet, nem árt, ha azt nem mögöttünk szirénázva bukja el a mentő.
Új kampányt indított a Magyar Suzuki, amiben a mentők, a rendőrség és a katasztrófavédelem közreműködésével hívnák fel a figyelmet a segítségnyújtó hatóságok támogatására. Mint írták, a magyar autósok 64 százaléka hetente legalább egyszer találkozik szirénázó járművel. 59 százalékuk úgy gondolja, hogy a közlekedők többsége megfelelően reagálnak az ilyen helyzetekben. Tízből ketten azonban nem indexelnek, minden tizedik autós pedig nem tudja a vonatkozó KRESZ szabályokat – derült ki abból a kutatásból, amit az Ipsos végzett el.
Az „Együtt az utakon – Adj utat, ments életet!” kampányt támogató szervezetek munkatársai szerint a civil autósok bizonytalanok, ha villogós, szirénázó autót látnak. Ezt pedig a kutatások is alátámasztják: a felmérésben résztvevők 64 százaléka lehúzódik, 17,3 százalékuk pedig satufékkel azonnal megáll. Utóbbi viszont a hatóságok szerint inkább hátráltatja, mintsem segíti őket.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője azt mondta, hogy „kritikus állapotú beteghez történő riasztás esetén akár fél percen is múlhat egy emberélet”. Hiába csak néhány másodpercről van szó egy megállás esetén, a legnagyobb segítség nekik mégis inkább az, ha folyamatosan tudnak haladni.
De nem csak az autósoknak, hanem a közlekedés többi résztvevőjének is érdemes figyelnie a mentőkre, rendőrökre, tűzoltókra. A Suzuki közleménye szerint a hatóságoknak leginkább a fülhallgatókkal van bajuk, amik miatt a gyalogosok, rolleresek, vagy bringások többsége nem is hallja, ha közelednek feléjük.
HVG