– Szerencsétlen helyzetben vagyunk, vagy talán jobban figyelünk a légúti fertőzésekre. Nincs még valódi ősz, jó idő van, akkor lesz majd nagyon sok beteg, amikor bejönnek a fagyok, a hidegek. Ráadásul nyakunkon lesz az influenza, amelyet nem fogunk megúszni ebben az évben sem, és úgy tűnik, hogy a koronavírus sem nyugszik, az újabb és újabb változatok valószínűleg több esetet fognak okozni – fogalmazott InfoRádió műsorában Szlávik János.
Az infektológus főorvost arról is kérdezték, hogy mire kell számítani a koronavírussal kapcsolatban. Szlávik szerint most nálunk is az Eris a domináns, amely Európában és a világ más részén is megtalálható, ami jó hír, mert ez ugyan jobban terjed, mint a korábbi változatok, viszont enyhe tüneteket okoz.
– Nagyon sokan koronavírusosak, sokan elmennek tesztet csináltatni, kiderül, hogy hordozzák a vírust, fáj a torkuk, hőemelkedésük van, köhögnek, náthás tüneteik vannak, esetleg az ízületeik fájnak, de semmiképpen nem olyan betegek, hogy emiatt kórházba kerüljenek.
– Egyes országokban úgy tartják, hogy a posztcovid ma már nagyobb probléma, mint maga a covid – mutatott rá.
Példaként felhozta, hogy a covid egyik nagyon súlyos, hosszú távú szövődménye a tüdőfibrózis, a tüdő szöveteinek a rugalmatlanná válása. – Ez ellen vannak gyógyszerek. Tehát bizonyos posztcovidtüneteket tudunk kezelni, de nagyon rövid idő ez még az orvostudományban, csak néhány éve volt a koronavírus-járvány. Egyelőre még nagyon sok mindent tanulunk. A terápiában nagyon lassú a fejlődés, nagyon lassan jönnek azok a vírusellenes szerek, amelyek magát a koronavírust pusztítják – magyarázta a főorvos.
Írta a Magyar Hírlap