Valahogy el kell látni energiával az egyre növekvő áramigényű adatközpontokat, a Microsoft pedig a jelek szerint több lehetséges megoldást is mérlegel: a fúziós mellett az atomenergia felé is kacsintgatnak, mégpedig a kis méretű moduláris atomreaktorok (SMR) irányába. Erről árulkodik egy friss álláskiírásuk.
A mesterséges intelligenciáról közismert, hogy rendkívül sok energia szükséges a működtetéséhez – már az adatközpontok hűtése is rendkívül sok vizet igényel. Egy korábbi jelentés szerint például 20 ChatGPT-parancs teljesítése során fél liter vizet „igényel” a rendszer.
Az MI-technológiák egyik úttörője, a Microsoft a napokban egy igen érdekes álláshirdetést adott fel: nukleáris szerepkörbe keresnek szakembert, ugyanis nukleáris energia használatát mérlegelik az adatközpontjaiknál – derül ki a DCD beszámolójából.
A pozícióba felvett ember feladata lenne az atomenergia-stratégia kidolgozása és a technológia adoptálása, valamint a partnerek kiválasztása és hasonlók.
A Microsoft kisméretű, moduláris atomreaktorok (SMR) alkalmazását mérlegeli, melyek a hagyományos atomerőművi blokkokhoz mérten alkalmasak a tömeggyártásra, és az elhelyezésük is sokkal könnyebb. Ilyen reaktor egyelőre még nem működik kereskedelmi viszonylatokban, de a Microsoft a jelek szerint érdeklődik irántuk a kis méretük, valamint a szén-dioxid-mentes energiatermelésük okán – jegyzi meg a Neowin.
Egyelőre azonban még sok akadály áll az ilyen SMR-ek bevezetése előtt, ráadásul még a fejlesztésük is tart, és a szabályozói jóváhagyások megszerzése is hátravan.
A Microsoft azonban nem csak a nukleáris, hanem a fúziós energia irányába is kacsintgat: mint arról beszámoltunk, a cég konkrétan fúziós energiát vásárolt egy Helion nevű vállalattól, mely azt vállalta, hogy 2028-ig fúziós energiát biztosít a Microsoftnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG