Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége hétfői nyilatkozatában megerősítette, hogy „a kiemelt reformok javasolt listáját” rendelkezésre bocsátották, amelyet „megvitatásra és visszajelzésre” szántak az ukrán tisztviselők és más lehetséges adományozóknak.
„Ezt a listát az ukrán kormánnyal és a kulcsfontosságú partnerekkel történő konzultáció alapjaként bocsátottuk rendelkezésre az Ukrajnának és az Európába való integrációra irányuló erőfeszítéseihez nyújtott tartós támogatásunk részeként, amelyet az Egyesült Államok határozottan támogat” – tette hozzá a nagykövetség. A továbbiakban Joe Biden elnök korábbi megjegyzéseit idézték, miszerint kormánya „támogatja a korrupció elleni küzdelmet célzó reformokat” Ukrajnában.
A nagykövetségi közleményt azután adták ki, hogy az ukrán média megszerezte a javasolt intézkedések listájának másolatát, és egyes hírügynökségek azt állították, hogy Kijevnek végre kell hajtania a reformokat ahhoz, „hogy a jövőben támogatást kapjon”.
A dokumentum szerint az amerikai tisztviselők a reformokat sürgősségük alapján kategorizálták, egyeseket „0–3 hónapos prioritásként” jelöltek meg, míg másokat várhatóan hosszabb idő alatt, akár 18 hónap múlva hajtanak végre.
A LEGKÖZVETLENEBB INTÉZKEDÉSEK KÖZÉ TARTOZNAK AZ UKRÁN KÜLÖNLEGES KORRUPCIÓELLENES ÜGYÉSZSÉG MEGERŐSÍTÉSÉT CÉLZÓ INTÉZKEDÉSEK, VALAMINT A KÜLÖNÁLLÓ UKRÁN NEMZETI KORRUPCIÓELLENES HIVATAL SZEMÉLYZETÉNEK MEGERŐSÍTÉSE.
A hosszabb távú célok között számos igazságügyi és gazdasági reform szerepel, például az ország gáz- és villamosenergia-tarifáinak „liberalizálása”.
A dokumentum emellett az ukrán védelmi minisztérium átalakítására szólított fel, hogy az megfeleljen a „NATO átláthatósági normáinak”, valamint a hadsereg beszerzési folyamatának újratervezésére.
Biden elnök, bár több milliárdos katonai támogatást hagyott jóvá Kijevnek, többször felszólított az ukrajnai „korrupció” visszaszorítására, a Pentagon pedig nemrég egy különleges megfigyelőcsoportot indított, amely a Moszkvával folytatott harcok tavalyi kirobbanása óta először követi nyomon a fegyverek áramlását a helyszínen.
A kongresszus republikánus képviselői részletesebb elszámolást követeltek az Ukrajnának 2022 februárja óta nyújtott amerikai támogatásról, és a törvényhozók egy csoportja a héten levelet írt a Fehér Háznak, amelyben konkrét számadatokat kértek. Úgy tűnik, az ukrán közvélemény is hasonlóan aggódik a hivatali korrupció miatt: a helyi szervezetek által nemrégiben végzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezett ukrán felnőttek 78 százaléka úgy véli, hogy elnökük, Volodimir Zelenszkij „közvetlenül felelős” a kormányzati korrupcióért.
Írta a Magyar Hírlap