Kanadában hajtott végre politikai merényletet India

Kanadában hajtott végre politikai merényletet India

Indiai ügynökök ölhettek meg egy kanadai állampolgárt, egy indiai származású szikh vezetőt Kanadában, és erre a kanadai hírszerzésnek „megbízható bizonyítékai vannak” – jelentette be hétfőn Justin Trudeau kanadai kormányfő a parlament előtt elmondott beszédében. 

Hardeep Singh Nijjart júniusban találták holtan az autójában, egy szikh templom parkolójában. Az ablakon át lőtték le. 

Trudeau szerint a kanadai állam szuverenitásának „elfogadhatatlan megsértése”, ha „egy külföldi kormánynak bármi köze van egy kanadai állampolgár kanadai földön történt megöléséhez”. Hozzátette, hogy „szorosan együttműködünk a szövetségeinkkel ebben a súlyos ügyben”. A CBC kanadai televíziónak egy magas rangú kormányzati tisztségviselő elmondta, hogy a kanadai kormányfő a brit miniszterelnököt, a francia elnököt, valamint az amerikai elnököt is értesítette az esetről. Trudeau beszéde után Mélanie Joly külügyminiszter bejelentette, hogy az eset miatt kiutasítottak az országból egy magas rangú indiai diplomatát, akit az indiai hírszerzés kanadai részlegének vezetőjeként azonosítottak.

Az indiai kormány „teljes mértékben visszautasította” és „abszurdként” jellemezte a kanadai vádakat. Bekérették az újdelhii kanadai nagykövetet, és közölték vele, hogy válaszul India is kiutasít egy kanadai diplomatát. A Hindustan Times indiai lap értesülései szerint a kérdéses diplomata Olivier Sylvestere, a kanadai hírszerzés indiai irodájának vezetője volt, akinek öt napot adtak az ország elhagyására.

Trudeau elmondta, komoly aggodalmát fejezte ki az indiai kormány legfelsőbb hírszerzési és biztonsági tisztségviselői felé az esettel kapcsolatban, és hozzátette, hogy „a lehető leghatározottabban sürgetem India kormányát, hogy működjön együtt Kanadával ennek az ügynek a felderítésében”. Hozzátette, hogy az ügyet „személyesen és közvetlenül” is szóvá tette Narendra Modi indiai miniszterelnöknek a G20-ak múlt heti csúcstalálkozóján Indiában.

Az indiai külügyminisztérium közlése szerint Modi visszautasította a vádakat, hozzátéve, hogy Kanada szikh „terroristáknak és szélsőségeseknek” nyújt menedéket, 

Indiából arra sürgették a kanadai kormányt, hogy lépjen fel a felségterületein működő „összes India-ellenes elemmel szemben”. 

Indiában „az ország egyik legkeresettebb terroristájaként” emlegetik, a terrorszervezetként nyilvántartott Khalistan Tiger Force (KTF) vezetőjeként, aki Kanadában terrorista kiképzőtábort üzemeltetett, és hindu vezetők elleni merényleteket tervezett. Az indiai kormányzat 2020-ban hivatalosan is terroristának ítélte, és kiadatását kérték Kanadától.

Az indiai sajtóban megjelent beszámolók szerint köze volt több robbantásos merénylethez, köztük egy olyanhoz is, amelyben hatan meghaltak, és 42 ember megsebesült. Szerepe volt emellett egy hindu félkatonai szervezet több vezetőjét célzó merényletben, valamint egy hindu pap meggyilkolásában. Az elfogásához vezető információkért az indiai terrorellenes ügynökség (NIA) egymillió rúpiás (négymillió forintos) nyomravezetői díjat ajánlott fel.

Nijjar tagadta az ellene felhozott terrorvádakat, a helyi sajtónak nyilatkozva „a közösség szolgájaként” jellemezte magát, aki keményen dolgozik vízszerelőként és a templomban. Hozzátette: „1997 óta Kanadában élek, és nem mentem vissza Indiába”. Nijjar egy Trudeau-nak küldött levélben békés aktivistaként jellemezte magát, és arra kérte a kanadai kormányfőt, hogy ne higgye el „az indiai kormány kitalált, alaptalan, valótlan és politikai okokból tett vádjait” ellene.

A Sikhs for Justice nevű, amerikai központú szikh szeparatista csoport egyik szervezője a kanadai sajtónak nyilatkozva „példaképnek”, valamint a szikh közösség „oszlopos tagjának” nevezte Nijjart, aki demokratikus úton, választással küzdött a független szikh állam létrehozásáért.  

Dan Stanton, az Ottawai Egyetem nemzetbiztonsági szakértője, a kanadai hírszerzés egykori tisztje a The Star című kanadai lapnak nyilatkozva kijelentette, hogy érdemes óvatosan kezelni az indiai kormány állításait. Elmondása szerint  Kanadában az elmúlt években szinte egyáltalán nem voltak jelen nemzetbiztonsági kockázatként a szikh szélsőségesek.

Írta a Magyar Hírlap