Megkérdőjelezte a hivatalos ukrán háborús álláspontot, bebörtönözték az amerikai újságírót

Megkérdőjelezte a hivatalos ukrán háborús álláspontot, bebörtönözték az amerikai újságírót

„A múlt héten Gonzalo Líráról kérdeztem.

Ő volt az az amerikai állampolgár, akit Ukrajnában letartóztattak, majd egy rövid időre kijutott, tweetelt erről. Azóta senki sem hallott róla. A múlt héten, amikor ugyanezt megkérdeztem, ön azt mondta, hogy ezt ellenőrizni fogja. Tehát a külügyminisztérium utánanézett az ügynek?” – hangzott el az újságírói kérdés szeptember 14-én, Washingtonban, a külügyminisztériumi sajtótájékoztatón.

Objektum doboz

A konzervatív lap szerint az újságíró bebörtönzése megkérdőjelezi a szólásszabadság helyzetét abban az állítólagos demokráciában, amely a Biden-kormány szerint még több dollárt érdemel az adófizetőktől.

Az újságíró azt is elmondta, hogy a börtönben bántalmazást szenvedett el más raboktól, ám úgy látja, az amerikai kormány nem érdekelt az ő kiszabadításában, hiszen „nem vagyok egy fekete leszbikus drogos vagy egy transznemű szélhámos. Különben is, Victoria Nuland utál engem, legalábbis ezt mondják nekem”. Ukrajnának szentelt beszédében Biden egyszer sem említette Gonzalo Lira esetét – teszi hozzá a Breitbart (Victoria Nuland amerikai megbízott külügyminiszter-helyettes – a szerk.).

Magyarországra próbált szökni

Lira, aki kettős, chilei–amerikai állampolgár, az orosz invázió idején Harkivban élt, és sajtójelentések szerint az ukrán háborús propagandatörvények értelmében öt-nyolc év börtönbüntetés vár rá.

Az amerikai állampolgárságú újságírót idén májusban tartóztatták le azzal a gyanúval, hogy oroszbarát propagandát készített YouTube-csatornáján, melyen megkérdőjelezte a háborúval kapcsolatos, a hagyományos médiában és a Zelenszkij-kormány által bemutatott narratívákat, többek között azt sugallva, hogy Moszkvát az ukrán kormány és az amerikai vezetésű NATO keleti terjeszkedése provokálta, ezért szállt meg ukrajnai területeket.

Júliusban Lira üzeneteket tett közzé az X-en (Twitter) és a YouTube-on, és azt állította, megpróbál átjutni Magyarországra, hogy menedékjogot kérjen, miután óvadék ellenében szabadlábra helyezték a börtönből.

Azóta, hogy ezt közölte, Lira egyik platformon sem posztolt.

Objektum doboz

Utolsó videóüzenetében Lira azt állította, hogy ha a határátkelési kísérlet után nem posztol, az azt jelenti, hogy az ukrán hatóságok ismét letartóztatták. Lira azt mondta, hogy ez esetben a börtönben fog meghalni, és kérte, hogy ha így alakul, csapjanak zajt letartóztatása miatt. Kijelentette, hogy ő csupán a háborúról szóló, nyilvánosan elérhető információkat vitatta meg.

„Fogva tartásáról tudomásunk van”

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője közleményben tájékoztatta a Breitbart Newst: „Lira ukrajnai fogva tartásáról tudomásunk van.” A minisztérium azt állítja, minden megfelelő segítséget megad a bebörtönzött újságírónak. Ugyanakkor megismételték korábbi üzenetüket, miszerint „az amerikai állampolgároknak az aktív fegyveres konfliktus miatt nem szabad Ukrajnába utazniuk”.

Mindeközben Ukrajna hadseregének amerikai állampolgárságú szóvivője, Sarah Ashton-Cirillo halálosan megfenyegette azokat az újságírókat, akiket orosz propagandistaként azonosítanak.

Az eredetileg Michael John Cirillo nevet viselő, kétgyermekes édesapaként, ingatlanügynökként és pókerjátékosként is ismert, magát újabban „transzneműként” meghatározó szóvivő a múlt héten azt állította, hogy tanúvallomást tett Lira ellen.

Az ukrán katonai szóvivő kijelentette: személyesen találkozott Lirával, aki jó fizikai és mentális egészségnek örvendett.

Amerikai közpénzből?

J. D. Vance ohiói amerikai republikánus szenátor a napokban levélben fordult Joe Biden kabinetjéhez, melyben többek között sürgette azon információk tisztázását, miszerint Sarah Ashton-Cirillo az Egyesült Államok korábbi hírszerzője volt.

Arra is rákérdezett: feltételezhető-e, hogy az ukrán hadsereg alkalmazásában álló szóvivőt amerikai közpénzekből fizetik?

Amellett, hogy küldött egy levelet − amelyhez a Breitbart hozzáfért – a külügyminiszternek, Antony Blinkennek, a szenátor információkat kért az ügyben Lloyd Austin védelmi minisztertől és Avril Haines nemzeti hírszerzés igazgatójától is.

A szenátor X-fiókjának bejegyzése szerint vezető amerikai politikusoktól többek között azt is megkérdezte: „Van okunk azt hinni, hogy az ukrán erők vagy hírszerző szolgálatok erőszakos cselekményeket terveznek elkövetni az »orosz propagandát« folytatók ellen?”

Vance-nek az ügyben tájékoztatást kérő leveleiről egyetlen befolyásos, nagy nézettségű, angol nyelvű hírcsatorna – például a konzervatív Fox News – sem adott hírt.

Egyelőre nincs információ arról, hogy a szenátor kapott-e bárhonnan választ a kérdéseire.

Írta a Magyar Hírlap