Óriási gázfelhővel találkozott a Naprendszer, a Földön is érezni lehetett a következményét

Az elmúlt kétmillió év során a Földön több jégkorszak is volt, a kutatókat pedig régóta foglalkoztatja, hogy ezek a korszakok vajon miért alakulhattak ki. A Bostoni Egyetem és a Harvard Egyetem kutatói szerint az ok a felhőkben keresendő – csak épp nem a Földön.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a szakemberek az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia nevű műholdjának adatait használták fel arra, hogy megvizsgálják, milyen utat járt be az elmúlt 2-3 millió évben a Naprendszer a Tejútrendszerben. A Nature Astronomy című tudományos folyóiratban közzétett publikációban a kutatók azt írják, az út során a Nap helioszférája közvetlenül érintkezett a Local Lynx of Cold Cloud (LLCC) nevű sűrű csillagközi gázfelhővel.

A helioszféra a Naprendszer első védvonala: egy olyan mágneses buborék, amit a napszél óriási méretűre fúj, így emiatt a Naprendszer összes bolygója ezen a buborékon belül található. A helioszféra a kozmikus sugárzás egy részétől is védelmet nyújt.

Merav Opher, a Bostoni Egyetem tudósa szerint az LLCC a helioszféra határát a belső naprendszerig tolta vissza, így a Földet a csillagközi tér szélsőséges hidegének tette ki. Opher szerint ez az első tanulmány, ami azt mutatja, egy Naprendszeren kívüli objektum hatással volt a Föld éghajlatára.

A vizsgálat szerint a Naprendszer még így is csak közel került az LLCC-hez. Ha találkozik vele, annak nagyon súlyos következményei lettek volna a földi életre nézve. A számítások szerint a bolygónk elveszítette volna a védelmét, és teljes mértékben ki lett volna szolgáltatva a csillagközi térnek.

A helioszféra gyengülése miatt a felrobbant csillagokból visszamaradt radioaktív vas és plutónium könnyen eljuthatnak a Földre. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a két elem izotópjainak mennyisége épp abban a időszakban növekedett meg a Földön, amikor az éghajlat lehűlt.

A kutatók szerint az nem világos, hogy a Földnek meddig kellett elviselnie ezt a kitettséget. Ez néhány száztól akár egymillió évig is terjedhetett, ám miután a Naprendszer eltávolodott a gázfelhőtől, a helioszféra visszaállt.

A szakemberek úgy vélik, nem ez volt az egyetlen ilyen találkozás egy hideg gázfelhővel, és valószínűleg nem is ez volt az utolsó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG