Nagyon veszélyes adatszivárgásra derült fény: százmilliós nagyságrendben kerülhettek illetéktelen kezekbe olyan adatok, melyekkel könnyedén be tudnak lépni a rosszindulatú felek számos szolgáltatsba.
Több mint 361 millió felhasználó e-mail-címe szivárgott ki, ezekből 151 millió még sosem szivárgott ki, tehát újnak tekinthető – erről az a Troy Hunt kiberbiztonsági szakértő írt, ő áll a Have I Been Pwned (HIBP) nevű, szivárogtatásokat listázó oldal mögött is.
Az igazi gond, hogy az e-mail-címekhez jelszavak is társulnak, ahogyan sok esetben ott vannak azon platformok nevei is, ahol használják ezeket a belépési adatokat. A rosszindulatú felek tehát játszi könnyedséggel élhetnek vissza az azonosítókkal.
Az adatokat több oldalon is tesztelték, és megállapítást nyert, hogy kiterjedt szivárgásról van szó – írja a 24.hu.
A Bleeping Computer szerint összesen 122 GB adatról van szó, melyeket Telegram-csatornákról gyűjtöttek össze a szakemberek. 1700 fájlban 2 milliárd sornyi adat van, ezek között vannak a mailcímek, jelszavak, és az oldalak, ahol ezeket használják.
Az adatokat már hozzáadták a Have I Been Pwned adatbázisához, így bárki ellenőrizheti az e-mail-címe beírásával, hogy ő is érintett-e. Az ellenőrző oldalt ide kattintva találja.
Mint mindig, úgy most is igaz, hogy érdemes minden oldalon más-más jelszót megadni, és ha lehet, bekapcsolni a kétlépcsős azonosítást is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG