Brit kutatók szerint az El Niño okozta szárazság és hőség több fát pusztít el, mint amennyi új képes növekedni.
A trópusi erdők nagy segítséget jelenthetnek a globális felmelegedés elleni harcban, ugyanis több szén-dioxidot nyelnek el a légkörből, mint amennyit kiengednek. Legalábbis elméletben, egy új kutatás szerint ugyanis az El Niño gyakorlatilag kikapcsolta a dél-amerikai erdők ezen képességét.
A Leedsi Egyetem kutatói szerint az egészséges erdők normál esetben több szenet nyelnek el, mint amennyit kibocsátanak – például azáltal, hogy egy fa elpusztul és elbomlik. Ez a folyamat azonban a 2015-2016-ban lezajlott éghajlati esemény, az El Niño hatására megváltozott: aszályt és a valaha mért legmagasabb hőmérsékleteket eredményezett Dél-Amerikában.
A Nature Climate Change című tudományos folyóiratban megjelent publikációban azt írják, a szélsőséges időjárás hatására a fák nem vettek fel annyi szenet, mint korábban, mert gyorsabban pusztultak, mint ahogy az újak növekedtek.
A csapat összesen 123 erdőrészt vizsgált meg Dél-Amerikában, amelyből 119-nél 0,5 Celsius-fokot meghaladó volt a havi átlaghőmérséklet emelkedése, 99-ben pedig vízhiány lépett fel. A szakemberek szerint 2015/16 előtt a vizsgált erdőrészletek hektáronként körülbelül egyharmad tonna szenet kötöttek meg.
Az esemény után azonban ez a mennyiség gyakorlatilag nulla volt.
Ahogy az IFLScience is megjegyzi: az El Niño és a La Niña események néhány évente váltják egymást. Míg előbbi felmelegedést okoz, utóbbi lehűlést eredményez, vagyis lassítja a globális felmelegedés folyamatát. Előbbi meleg és száraz idő miatt erdőtüzeket eredményezhet.
A kutatók szerint a mostani munkájuk megmutatta, mennyire érzékenyek az erdők a klímaváltozásra. Amy Bennett, az egyetem kutatója szerint azt eddig is lehetett tudni, hogy az Amazonas fái érzékenyek, azt viszont még most sem, hogy az egyes erdők hogyan reagálnak majd a változásra. Amiatt viszont komolyan aggódnak, hogy az El Niño miatt rengeteg erdőrészlet kapcsolhat ki.
Jó hír ugyanakkor, hogy a tanulmány szerint az erdők szélei a legsebezhetőbbek, a sűrű részek meglepően ellenállóak. Emiatt komoly segítség lehet a fatelepítés, ami így még több erdős területet eredményezhet. Emellett érdemes lenne csökkenteni a fakivágások számát, valamint a mezőgazdaság agresszív terjeszkedését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
HVG