Üstökösként robbant be és azóta is őrzi népszerűségét Németországban a szélsőbaloldali Sahra Wagenknecht szövetsége, a Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW). A jelenlegi adatok szerint 6,5 százalékon állnak, ami hét mandátumhoz elegendő. Ez pedig jó kiindulási alap egy frakcióhoz, amelyhez 23 képviselő kell, legalább hét országból. A választási folyamatokat figyelő civil szervezet, az Europe Elects eljátszott a gondolattal, hogy milyen pártokat nyerhetne meg magának a BSW.
Az Európai Parlamentben már működik egy szélsőbaloldali formáció (Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal), azonban a BSW könnyen elcsábíthatna innen elégedetlen nemzeti frakciókat. Például a maoista alapokon építkező, az orosz-ukrán háborút részben a NATO felelősségének tartó belga Munkáspárt, vagy pedig a francia szélsőbalos Jean-Luc Mélenchon pártja, a La France Insoumise lehetnének az első szövetségesek. Ugyancsak szóba jöhetnek dán és svéd csatlakozók, vagy az Ukrajna EU-tagságát elutasító holland Szocialista Párt. Vagy ott van a Portugál Kommunista Párt (PCP), amely nemmel szavazott Oroszország 2022-es ukrajnai inváziójának elítélése alkalmával, sőt, esélyesek a görög kommunisták is, akik bojkottálták Voldomir Zelenszkij ukrán elnök EP-ben tartott beszédét. A potenciális partnerek másik csoportja a kelet-európai pártok. A bolgár oroszbarát formáció minden bizonnyal mandátumokat szerez, nem beszélve a román szociáldemokratákról (8 képviselői hely), vagy a szlovák Robert Fico Smerjéről (5 mandátum) – utóbbiakat éppen kirúgták az európai szociáldemokraták, mert túlságosan elnézőnek tartják Putyinnal szemben. És ha jön a Smer, akkor jön velük a koalíciós partnerük, a Hlas is.
Az Europe Elects ad még tippeket Sahra Wagenknechtnek. Például a lett Stabilitātei! Pártot, amelynek erős a támogatottsága az ország orosz ajkú lakossága körében és a közelmúltban tartózkodtak az Ukrajnával kapcsolatos nemzeti parlamenti határozatoktól. A litván Darbo partija is szóba jöhet, bár az már valószínűleg a németeknek is túlmegy egy határon, hogy Darbo alapítója, Viktor Uspaskich EP-képviselő finanszírozta a Petys į Petį oroszbarát propagandawebhelyet.
Fontos és pragmatikus szövetséges lehet az olasz Öt Csillag Mozgalom, akik évek óta nem találnak pártcsaládot maguknak, viszont akár 13 képviselőt is hozatnak a közösbe. Vagy ott vannak még a spanyol szakadárok, a Junts per Catalunya, amely egy képviselői székben bízhat.
Bevezetőnkben már utaltunk a BSW főbb ideológiai alapvetéseire. Wagenknecht elutasítja, hogy fegyvereket küldjenek Ukrajnába, és azt követeli, hogy az európai kormányok szorgalmazzák a béketárgyalásokat. Erről azonban nem sok konkrétumot árulnak el. Ellenzik az uniós és atlantista integrációt is, valamint azzal érvelnek, hogy a nemi hovatartozást és a szexualitást túlságosan is fontos dologként kezelik, ami elvonja a figyelmet a lényegesebb gazdasági kérdésekről. Sahra Wagenknecht szeretné a bevándorlást a jelenleginél nagyobb mértékben korlátozni és bírálja a a gazdaság zöldítésére vonatkozó európai terveket, más baloldali pártokhoz képest a klímaváltozás háttérbe szorul a politikájukban.
Vagyis láthatjuk, hogy az előbbiek alapján a Fidesszel is lenne közös témájuk, hacsak nem teszi lehetetlenné a kapcsolatfelvételt az a tény, hogy Wagenknecht határozottan elutasította a radikális jobboldallal való együttműködést.
HVG