Gulyás Gergely: Az ukrán gabona tönkreteszi a magyar gabonapiacot

Gulyás Gergely: Az ukrán gabona tönkreteszi a magyar gabonapiacot

A Demográfiai Csúccsal kapcsolatban elmondta: nagyon fontosnak tartják, hogy hazánk is be tud számolni azokról az eredményekről, amiket 2010 után sikerült elérni. Hozzátette: számtalan külföldi vendég lesz jelen, köztük az olasz elnök is,

Hozzátette: jelentős előrelépést sikerült elérni, „de még mindig nem tartunk ott ahol szeretnénk”. 

Elmondta: az elmúlt évtizedben a termékenységi arányszám Magyarországon nőtt a legjobban az Európai Unión belül. 1,23 volt a termékenységi arányszám 2010-ben, míg 2021-ben már 1,59 volt.

„160 ezerrel lennénk kevesebben, ha nem történt volna semmi változás.”

Gulyás beszámolt arról is, hogy már készül a kormány új családpolitikai csomagja a városi CSOK átalakítása kapcsán. A kormány tárgyalt az ukrán gabonabehozatalról is. Arra kérte az Európai Bizottságot, hogy hosszabbítsa meg a behozatali tilalmat – mondta a miniszter. Az ukrán gabonának az éhező afrikai országokban kell megjelennie, és nem az európai országokban – tette hozzá.

„Itt nem az európai szolidaritásról van szó, mert tönkreteszi az ukrán gabona a vele határos országok piacát.”

Reálisan novemberben lehetséges az egyszámjegyű infláció, de vannak aggasztó jelek is – mondta a miniszter. A benzinár magasabb mint korábban, és ennek az elsődleges oka az ukrán tranzitdíj-emelés – mondta Gulyás. Nem elfogadható, hogy az ukrán tranzitdíjak három és félszerelésére emelkedtek – tette hozzá.  

A napelemek kérdése is szóba jött a kormányülésen.

– Mindenki számára aki ebbe a beruházásba úgy fogott bele, hogy az 6-8 éven belül megtérül, akkor ezt mi garantáljuk – fogalmazott.

A miniszter beszámolt arról is, hogy a napelemek területén 10 évig megmarad a korábbi elszámolási rendszer azoknál, akik szeptember 7-e előtt adtak be építési igényt. 

Szentkirály Alexandra kormányszóvivő gratulált a magyar barlangi mentőknek, akik sikeresen kimentették a több mint 1000 méteres mélységből az amerikai barlangászt Törökországban egy összetett mentőakció keretein belül.

– Ez a valaha történt legnagyobb mélységű és legbonyolultabb barlangi mentés volt – fogalmazott.

Írta a Magyar Hírlap