Az oltóanyagok általában az immunitás fokozására szolgálnak, ami éppen az ellenkezője annak, ahogyan egy autoimmun betegséget kezelni szeretnénk, amikor az immunrendszer a normális, egészséges sejteket összetéveszti a rosszfiúkkal, például a vírusokkal vagy a rákos sejtekkel, és ezért támadnak.
Ennek eredményeképpen az autoimmun betegségeket gyakran immunszuppresszánsokkal kezelik, egy olyan gyógyszerfajtával, amely leállítja vagy tompítja az immunrendszert – de ez maga is problémákkal jár.
„Ezek a kezelések nagyon hatékonyak lehetnek, de ugyanakkor blokkolják a fertőzések leküzdéséhez szükséges immunválaszokat, így rengeteg mellékhatással járnak” – mondta Jeffrey Hubbell, az új vakcinát leíró tanulmány vezető szerzője egy nyilatkozatban.
„Ha ehelyett egy inverz vakcinával tudnánk kezelni a betegeket, az sokkal specifikusabb lenne, és kevesebb mellékhatással járna.”
Az „inverz vakcina” eltávolítaná az immunrendszer memóriáját egy olyan molekuláról, amelyet egyébként megtámadna. Például a szklerózis multiplex esetében ez megakadályozná, hogy az immunsejtek megtámadják a mielint, az idegsejtek körüli védőbevonatot.
Az új tanulmányban a kutatók egy, a szervezetben már meglévő mechanizmust használtak ki egy ilyen vakcina létrehozásához.
Normális körülmények között az immunrendszer nem lép működésbe, amikor egy sejt természetes módon haldoklik, ez a perifériás immuntoleranciának nevezett mechanizmus.
Ez a máj működésének köszönhető, amely a lebomló sejtekből származó molekulákat „ne pusztítsd el” jelzéssel látja el – ez egy N-acetilgalaktozamin vagy más néven pGal nevű cukormolekula.
„Az ötlet az, hogy bármilyen molekulát hozzá tudunk kötni a pGalhoz, és ez megtanítja az immunrendszert, hogy tolerálja azt” – magyarázta Hubbell.
A kutatócsoport korábban már tesztelte ezt az ötletet, és sikeresen kimutatta, hogy ezzel megelőzhető az autoimmunitás, de legújabb kutatásuk azt mutatja, hogy a kezdődő betegségeket is kezelheti.
Egy szklerózis multiplexhez hasonló betegség egérmodelljében a kutatók egy olyan inverz vakcinát alkalmaztak, amelyben a pGal-t a mielinfehérjékhez kapcsolták. Azt találták, hogy az immunrendszer leállította a mielin támadását, olyannyira, hogy az idegek visszanyerték funkciójukat.
„…ami annyira izgalmas ebben a munkában, az az, hogy megmutattuk, hogy olyan betegségeket, mint a szklerózis multiplex, már a folyamatban lévő gyulladás után is tudunk kezelni, ami a valós életben sokkal hasznosabb” – mondta Hubbell.
Mi a következő lépés?
Ahhoz, hogy ezt a valóságot elérjük, a kutatásnak túl kell lépnie az egérmodelleken. Néhány I. fázisú, klinikai biztonságossági vizsgálatot már elvégeztek hasonló módszerrel a cöliákia – egy autoimmun betegség, amely a glutén fogyasztása után a szervezetet önmaga megtámadására készteti – kezelésére, és a szklerózis multiplex esetében is folynak kísérletek.
„Még nincsenek klinikailag jóváhagyott inverz vakcinák, de hihetetlenül izgatottak vagyunk, hogy ezt a technológiát előremozdíthatjuk” – zárta Hubbell.
Írta a Magyar Hírlap