Lévén, hogy életük nagy részét a víz alatt töltik, a bálnák légzése sok tekintetben nagyon más, mint az embereké. „Velünk ellentétben a bálnáknak tudatosan kell lélegezniük. Amikor levegőt akarnak venni, fel kell emelkedniük a felszínre. Ha nem tennék, megfulladnának” – írja a The Conversation oldalán Vanessa Pirotta, az ausztrál Macquarie Egyetem vadbiológusa, számol be a Hazipatika.hu.
Hozzáteszi, velünk ellentétben a bálnák nem tudnak szájon át lélegezni, kizárólag a fejük tetején lévő orrnyíláson keresztül.
Ez utóbbi kicsit olyan, mintha lenne egy beépített búvárpipájuk, amely nagyban megkönnyíti az úszást, légzést és táplálkozást – akár mindet egy időben. Amiatt ugyanis nem kell aggódniuk, hogy félrenyelnének, mivel légutaik és tápcsatornájuk nincs közvetlen összeköttetésben egymással. Ezzel együtt tüsszenteni sem tudnak. Ha valami bekerül az orrukba, egy erőteljes kilégzéssel az orrnyílásukon keresztül tudják kitisztítani. Esetükben ez ugyanazt a funkciót tölti be, mint az embernél a tüsszentés.