Tényleg rontja a látást a szemüvegviselés?

Hozzáteszik, szó sincs arról, hogy a szemüveghordás valóban károsítaná a szemet. Sokkal inkább az áll a furcsa jelenség hátterében, hogy akik nem régóta viselik szemüvegüket, észre sem veszik, mennyivel jobban látnak az új lencséken keresztül. Ennél fogva viszont sokkal életlenebbnek is tűnik számukra a világ, amikor leveszik a szemüveget.

Nem lustaság, öregedés

Armitage és Hockley egyéb gyakori panaszok hátterére is rávilágít a cikkben. Sokan tapasztalják például, hogy idővel egyre inkább rászorulnak a szemüvegviselésre, arra következtetve, hogy talán ellustult a szemük. Az igazság azonban ez ügyben is kicsit összetettebb.

Az emberi szem hasonlóan működik, mint egy autófókuszú kamera. Egy rugalmas, apró izmok által irányított lencse helyezkedik el mindkét szemünkben. Függően attól, hogy az említett izmok megfeszülve domborítják vagy ellazulva laposítják-e a lencsét, képesek vagyunk közelre vagy távolra fókuszálni, így egyaránt élesen látni egy, a telefonunkon megjelenő üzenetet vagy egy eredményjelzőt kedvenc focicsapatunk meccsén a stadionban. Nagyjából 40 éves kor felett azonban ezek a lencsék fokozatosan megkeményednek, azaz egyre inkább veszítenek alakváltó képességükből. Emiatt hosszú távon romlik a közeli fókuszálásra való képességünk, amit öregszeműségnek, avagy presbiópiának neveznek.

A prebiópiára nincs specifikus gyógymód, de a megfelelő szemüveg segítségével javítható a közeli éles látás a szem természetes fénytörésének erősítésével. Miután pedig valaki ehhez hozzászokik, egyre kevésbé fogja elfogadni, ha nem lát élesen, magyarán egyre gyakrabban nyúl majd a szemüvege után. Itt is csupán arról van szó azonban, hogy a jót könnyű megszokni.

Mi a helyzet a rossz szemüveggel?

Ha valakinek a szeme látásjavításra szorul, de ehhez nem a megfelelő szemüveget hordja, akkor értelemszerűen nem is fog úgy látni, ahogy arra szükség lenne a mindennapi feladatok ellátása közben. Mindez a szem túlerőltetéséhez és fejfájáshoz vezethet. Mi több, gyermekek esetében, akik látószerve még fejlődés alatt áll, akár látásromlás is bekövetkezhet. Ezzel együtt Armitage és Hockley szerint sokkal inkább az a jellemző, hogy a gyerekek szeme azért romlik, mert nem hordanak szemüveget, amikor egyébként indokolt lenne.

Írta a Magyar Hírlap