Cikkünkben most olyan újításokról lesz szó, amelyek valósággal forradalmasították a kétkerekűek használatát. Jusson eszünkbe, ha kerékpár vásárlás kapcsán vizsgáljuk a lehetőségeket, hogy ma már mennyivel egyszerűbb és biztonságosabb bicajozni, mint elődeinknek volt!
A leszállás nélküli fokozatváltás lehetősége
Ma már mindenki számára természetes, hogy anélkül tud a bringáján fokozatot váltani, hogy le kéne szállnia róla. Legyen szó akár lejtőről vagy meredekebb emelkedőről, mindig optimális fokozatban lehet tekerni a pedált egy modern biciklin, amelyet a Bikepro.hu kerékpáros webshop kínálatából is beszerezhetünk.
Régen azonban ez nem így volt, eleinte a sebesség növeléséhez a meghajtott kerék méretének növelésén át vezetett az út. A magas kerékpárok, a velocipédek azonban balesetveszélyesek voltak.
Az első lánchajtásos, két egyforma kerékkel rendelkező drótszamarakkal eleinte az emelkedőket csak a bringáról leszállva lehetett teljesíteni. A lejtőkre megoldást kínált a szabadonfutó térhódítása. Idővel a hátsó kerékagyra több lánckerék került, a láncot viszont csak leszállva lehetett áthelyezni.
Az első távirányítású fokozatváltó az 1930-as években látott napvilágot, ám ennek kezelése korántsem volt olyan könnyű, mint manapság. Az ötvenes években feltalált ötsebességes rugómechanikás láncváltó két és fél évtizeden át dominálta aztán a piacot.
A pozicionált váltás megjelenése
Az első pozícionált váltórendszer a Shimano nevéhez fűződik, a japánok 1986-ban rukkoltak elő ezzel a megoldással. A találmány a kerékpárversenyzők érdekeit szolgálta, akik a sprintek, támadások alkalmával gyorsan tudtak fokozatot váltani.
Idővel a japán gyártó ráeszmélt, hogy az innováció a hobbikerékpárosok számára jelenthet nagy megkönnyebbülést. Kijelenthető, hogy a pozicionált váltáshoz hasonló újdonság azóta sem reformálta meg így a kerékpáripart.
A kerékpáros ruházat fejlődése
Míg régen gyapjúnadrágokban és nem túl komfortos mezekben kerékpároztak az emberek, addig manapság már rendkívül kényelmes, magas minőségű alapanyagokból készült ruhákban tehetjük mindezt. Ezeknek igazán kellemes már a tapintása is, remekül szellőznek, ráadásul igen könnyű tisztítani őket.
Aki nem csak a sarki boltba szeretne elugrani tejért és kenyérért, hanem hosszabb utakra, túrákra vállalkozik a biciklijével, annak mindenképpen érdemes beruháznia kerékpáros öltözetre. Ezekben a láb szabadon mozoghat, a speciális anyagok elvezetik az izzadtságot, és a hűvös, csapadékos időjárás idején pedig védelmet biztosítanak. Bölcs döntés tehát élni a lehetőséggel, és beszerezni a legmodernebb nadrágokat, mezeket, dzsekiket, kesztyűket és sisakokat: ezek is kaphatóak a Bikepro.hu kerékpáros webshop kínálatában.
formula.hu