160 óra helyett több évig bírja az új kínai plazmafáklya

A kínai Hofeji Fizikai Intézet tudósai sikeresen és jelentősen meghosszabbították egy plazmafáklya élettartamát, ami néhány száz óra helyett akár több éven át is képes üzemelni. Ezzel a csapat a világ legnagyobb élettartamú plazmafáklyáját hozta létre – számolt be róla a Interesting Engineering.

A plazmafáklya egy olyan eszköz, ami állandó plazmaáramlást generál. (A plazma a szilárd, a folyékony és a légnemű mellett az anyag negyedik állapota.) Ebben az állapotban az anyag túlhevül, az elektronok pedig elszakadnak az anyagtól, ami ionizált gázt hoz létre. Ez a gáz elektromosan vezető anyagok precíz vágására használható, ezért az ipar előszeretettel alkalmazza.

A vágási folyamat során a plazmafáklya ívet képez a vágandó anyagnál. Ezt az ívet egy rézből készült fúvóka segítségével lehet szűkíteni, hogy a vágás minél precízebb lehessen. A furat segíti a plazma hőmérsékletének és sebességének növelését, ennek köszönhetően a plazma akár a 20 000 Celsius-fokot is elérheti.

A kiáramlás segít eltávolítani az olvadt anyagot a felületről, és mivel a vágás nem oxigénnel történik, a fém sem oxidálódik a folyamat során.

Függetlenül attól, hogy milyen területen alkalmazzák a fáklyát, a katód előbb-utóbb lemerül, és cserélni kell. Ez nemcsak csökkenti az eszköz élettartamát, de a karbantartás költségeit is jelentős mértékben növeli. Csao Peng, a kutatás vezetője azonban csapatával talált egy megoldást erre a problémára. Egy olyan eljárást dolgoztak ki, ami gyorsan és folyamatosan pótolja az elhasználódott katódot, így nem kell leállítani a fáklyát.

A hagyományos eszközök általában 160 órán át működnek, ami kevesebb mint egy hetet jelent. Az új megoldásnak köszönhetően azonban ez az időtartam több évre tolódott ki. A kutatók azt várják, hogy a fejlesztésnek köszönhetően javulni fog a technológiára fordított befektetés megtérülési ideje, valamint egyre több gyártásban kezdenek el ilyen eszközt használni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG